Data & studieMěsta & regiony ČRTOPUdržitelná turistika

Institut turismu: Většina Čechů vítá cestovní ruch

Obyvatelé Česka vidí v cestovním ruchu zejména přínosy. Lidé z turisticky exponovaných oblastí dokonce ještě víc, než to vychází napříč republikou. Z průzkumu Institutu turismu České centrály cestovního ruchu – CzechTourism vyplynul celkový iritační index, tedy míra znepokojení z turismu, 2,02, resp. 1,89. Nižší je, vezmeme-li celé Česko. Benefity spojené s cestovním ruchem si totiž Češi velmi uvědomují a vítají je.

Hřensko / Foto: CzT

Podle průzkumu cestovní ruch nejvíc irituje obyvatele Náchoda (2,63), Hřenska (2,32) a Bezdězu (2,29). Nejde však o vysoká čísla, v praxi se dá říct, že míra znepokojení z daného sektoru je téměř v rovnovážném stavu.

„24 % lidí, kteří žijí v turisticky exponovaných lokalitách, je doslova nadšených z růstu cestovního ruchu, rozvoj turismu tedy velmi vítá a má k němu pozitivní vztah. Totéž platí v celém Česku,“ říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget a dodává: „Celkově v naší populaci převažují ti, kteří v turismu vidí hlavně pozitiva a současná úroveň cestovního ruchu v místě, kde žijí, jim vyhovuje. Co se týče negativních názorů, víc než přítomnost turistů místním na cestovním ruchu vadí, že negativně ovlivňuje dopravní situaci tam, kde bydlí.“

Poděbrady / Foto: SCCR

Přeplněné silnice podle průzkumu nejvíc vadí obyvatelům Poděbrad, Zlína a Náchoda. Parkování na nevhodných místech zase lidem ze Vsetína, Rožnova pod Radhoštěm a Průhonic, přeplněná parkoviště pak zejména ve Vsetíně, Zlíně a Rožnově pod Radhoštěm. Obecně nejvíc v kontextu s cestovním ruchem Čechy irituje hlavně nepořádek a poházené odpadky, následují už zmiňované problémy s parkováním, poškozování přírody, přeplněné odpadkové koše, kontejnery, přeplněné silnice a vyšší ceny.

„Ač lidé vnímají i negativa cestovního ruchu, v Česku jednoznačně převažuje pocit rovnováhy. Má ho 63 % populace Česka a dokonce 67 % obyvatel turisticky exponovaných lokalit. V praxi to znamená, že většině lidí současná úroveň návštěvnosti Česka vyhovuje,“ říká vedoucí Institutu turismu CzechTourismu Petr Janeček a dodává: „Negativně naladěno vůči cestovnímu ruchu je pouze 13 % respondentů z celé země, nepřátelsky pak pouze 3 %. U lidí z míst, kam jezdí nejvíc turistů, je míra iritace turismem ještě nižší, negativní postoj má 9 %, nepřátelský jen 1 % rezidentů.“

Rožnov p. Radhoštěm / Foto: Centrála cestovního ruchu Východní Moravy

Možným receptem, jak ještě snížit negativní náhled na cestovní ruch, je větší rozprostření turismu po celém Česku. Udržitelnost dané oblasti by se s větší mírou přijetí, která souvisí nejen s ekonomickými benefity, rovněž zvýšila.

Co dalšího dělat, se dá mimo jiné zjistit v nedávno zveřejněném CzechTourism Podcastu právě na téma udržitelnost cestovního ruchu. V něm například provozní ředitelka a specialistka na udržitelný turismus z European Travel Commission (ETC) Teodora Marinská říká: „Evropa jako celek je lídrem v udržitelnosti. Vynikajícími příklady jsou například Slovinsko, Finsko nebo Nizozemsko. Dobrou praxi shrnuje příručka udržitelných postupů turismu, která je zdarma k dispozici na webu ETC.“ Další informace a odkaz na samotný podcast najdete zde.

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button