DopravaMěsta & regiony ČRNovinkyPrahaUdržitelná doprava

Oblíbená pražská historická linka tramvaje č. 42 rozšiřuje provoz

Oblíbená turistická tramvajová linka č. 42 od července rozšíří svůj provoz a bude jezdit každý den od 10:00 do 18:00. Nejen návštěvníci metropole tak mohou využít udržitelnou a lokálně bezemisní variantu dopravy po Praze a poznat město i z jiné perspektivy. Linka, na které se střídá celkem 11 historických vozů a za rok 2023 ujela již přes 8 tisíc kilometrů, projíždí širším centrem a nabízí unikátní výhledy na metropoli. Jízdenka na tramvaj slouží zároveň jako 20% sleva pro vstup na nejznámější pražské věže.

Foto: PCT

Společnost Prague City Tourism společně s Dopravním podnikem hl. m. Prahy (DPP) se na letní sezonu, konkrétně od 1. července do 3. září, rozhodla prodloužit provoz dlouhodobě oblíbené turistické atrakce. Linka turistické historické tramvaje č. 42, která pravidelně v 10 hodin startuje z tramvajové smyčky na Dlabačově, bude v letních měsících jezdit každý den až do 18 hodiny. Od začátku tohoto roku ujela již přes 8000 kilometrů a je oblíbená též u dětských návštěvníků, kteří tvoří celou třetinu všech cestujících. Jízdenka na historickou tramvaj je platná 24 hodin a cestující z ní může během dne kdykoliv opakovaně nastoupit a vystoupit.

„Jsem velmi rád, že tato ekologická varianta dopravy nabízí alternativní možnost cestování po Praze. Navíc její trasa vede kolem ikonických pražských památek a poskytuje cestujícímu neotřelý pohled na město,“ říká náměstek primátora hl. m. Prahy pro kulturu a cestovní ruch Jiří Pospíšil.

Foto: PCT

“Zároveň se jedná o autentické vozy z různých historických dekád, takže jízda láká nejen turisty, kteří přijedou do Prahy, ale i obdivovatele historických tramvají. Nově se mohou cestující projet i ikonickou tramvají typu K2, která nikdy předtím cestující nesvezla,“ dodává předseda představenstva Prague City Tourism František Cipro.

Na trase trvající přibližně 40 minut může návštěvník Prahy se vstupenkou kdykoliv nastoupit a vystoupit nebo si počkat na preferovaný vůz. Na trase se jich střídá hned několik, například jedinečné skvosty vyrobené v roce 1908, prvorepublikové vozy v secesním stylu nebo novější verze tramvají z 50. a 60. let. Historická linka č. 42 pravidelně přidává nové vozy a jezdí od roku 2021, kdy poprvé vyjela v rámci programu V Praze jako doma. Každý den na lince 42 jezdí dva vozy, liché spoje zajišťuje vůz, který připomíná pražskou MHD v padesátých až sedmdesátých letech minulého století a sudé spoje reprezentují vozy, které připomínají, jak se v Praze cestovalo za první republiky.

Foto: David Vancisin

„V sobotu 1. července uplynou přesně dva roky od zahájení provozu historické linky č. 42. Za tuto dobu jsme na ní přepravili více než 82 tisíc cestujících a zájem o ni mezi turisty či fanoušky tramvají či MHD roste. Za prvních šest měsíců letošního roku jsme na ní odvezli už téměř 70 %, tj. více než dvě třetiny celkového počtu cestujících za loňský rok, a to je hlavní turistická sezona teprve před námi. Letos je linka poprvé v provozu celoročně a kvůli rostoucímu zájmu ji během letních prázdnin budeme vypravovat každý den, vždy dvě pořadí,“ uzavírá Petr Witowski, předseda představenstva a generální ředitel DPP.

Zájemci o jízdu Prahou historickou tramvajovou linkou č. 42 mohou pořídit jízdenku buď na webových stránkách prague.eu, na kterémkoliv z turistických informačních center Prague City Tourism nebo přímo u průvodčího v historické tramvaji, a to jak na lince č. 42, tak i na historické tramvajové lince 41 nebo historické autobusové lince K.

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Back to top button