ItálieKam jet?LidéNovinkyRozhovoryUdržitelná turistikaZahraničí

Cena za kvalitu roste. Mohutné investice do udržitelných systémů hlásí Dolomiti Superski

Více než třicet centimetrů sněhu na sjezdovkách a dokonce přes půl metru v kopcích ve dvou tisících metrech už první listopadový víkend. „Očekáváme báječné podmínky pro tuto zimu, prognózy jsou velmi optimistické,“ těší se Marco Pappalardo, marketinkový ředitel severoitalské Dolomiti Superski, největší sítě lyžařských lanovek a vleků na světě.

Marco Pappalardo / Foto: Harald Wisthaler / Dolomiti Superski

Jak se chystáte?

Ski openingy proběhnou téměř jistě podle plánu. Už 25. listopadu na Kronplatzu, ve Val di Fiemme, v Cortině a v Obereggenu, o týden později 4. prosince na Sella Rondě a tak dále. Veškeré informace najdete na našem webu www.dolomitisuperski.com. Jezdit budeme do poloviny dubna, možná až do 1. května, pokud to podmínky dovolí.

Na co se můžeme těšit?

Letos poprvé pořádáme pět lyžařských světových pohárů v pěti různých místech – tradičně v prosinci ve Val Gardeně a Alta Badii, dále v Cortině, na Kronplatzu a teď také poprvé ve Val di Fassa. Tyto akce nám přinášejí obrovskou vizibilitu do celého světa. Drobná omezení v podobě krátkodobého uzavření některých sjezdovek dokážeme eliminovat, běžní návštěvníci je ani nepocítí. Naopak dostanou k lyžování nadhodnotu výjimečného sportovního zážitku. A příští zimu oslavíme padesát let Dolomiti Superski.

Foto: Harald Wisthaler / Dolomiti Superski

Co byste označil za zásadní novinku?

Hodně jsme teď investovali do celého našeho systému, více než sto deset milionů eur (v přepočtu 2,7 miliardy korun, pozn. aut.). Měníme kapacity, které postupně dosluhovaly, aby nepřestaly pracovat. To se týká čtyř souprav, největší Plose 1 + 2 ze St. Andrä. V Civettě bude jezdit namísto dvousedačky čtyřmístná lanovka. Také jsme nahradili Cendevaves v Monte Paně stejným vlekem nového typu. Podobně s Heinrich Harrer – Hawaii v resortu Tre Cime Dolomites. Velké investice míří do výroby sněhu, nových zařízení i umělých rezervoárů. A co se týká softwaru, dokončujeme novou aplikaci My Dolomites App s mnoha integrovanými nástroji pro lepší orientaci v terénu.

Udržitelnost však i přesto, že příroda ustupuje globálnímu oteplování, pro vás zůstává zásadním tématem, že?

Ano. Výroba umělého sněhu, pořízení nových sněhových mašin a další úpravy, to vše se provádí s výrazným respektem k přírodě a životnímu prostředí. Můžeme uvést mnoho příkladů. V Selvě Gardeně jsme vystavěli nové podzemní zásobníky vody pro zasněžovací systémy, v Santa Cristině vyrostla nová nádrž na vodu pro zasněžování s kapacitou 6000 m3, v Carezze se modernizovaly zasněžovací systémy pro sjezdovku Orsa Maggiore, pro Sasso di Rocca 1 i 2 máme zcela nové, v areálu Gitschberg-Jochtal mají nové ekologické rolby a instalovali fotovoltaické systémy. Mohl bych ještě pokračovat.

Foto: Harald Wisthaler / Dolomiti Superski

Máte z tohoto pohledu jednotná pravidla pro všech dvanáct vašich skiresortů, nebo ponecháváte důvěru jejich aktivitě?

Nazval bych to kombinací obou přístupů. Máme jakýsi kodex základních bodů, co pro nás znamená udržitelnost. Věnují se vodě, energiím, nakládáním s odpadky, ekologii i sociálně ekonomickým otázkám. Podle nich pracují všechny společnosti.

Konkrétním krokem je třeba jedna rolba pro společný odvoz odpadků z horských chat na Kronplatzu nebo vlakové spojení lyžařských resortů v Pusterském údolí. Vyzkoušel jsem ho před pěti lety i loni, funguje bezvadně, ale stále ještě není využíváno tak bohatě, jak by si zasloužilo. Chystáte se ještě víc zvýhodnit jeho uživatele?

Věříme, že se bude víc a víc zhodnocovat v dalších letech. Vlaková doprava bude stále důležitější, sám vlakem jezdím.

Uvažujete o úsporných opatřeních vzhledem k neustálému růstu cen energií?

Chceme udržet vysokou kvalitu všech našich služeb. Významný efekt vidíme především v maximálním využití lokálních produktů, ať už zdrojů energie, tak třeba potravin ve zdejších restauracích. Provedli jsme průzkum, který potvrzuje, že 70 % emisí CO2 generuje doprava, 25 % ubytování a jen 5 % provoz lanovek. Podle toho se chceme zaměřit na další možná opatření.

Foto: Harald Wisthaler / Dolomiti Superski

Jak se zvýší ceny? Očekáváte alespoň mírný pokles lidí na sjezdovkách?

Cena denního skipasu stoupne o osm procent, na 72 eur ve volnější sezoně, 80 eur v hlavní. Při online nákupu dva dny předem ušetříte pět procent. Máme široké portfolium produktů, každý si může najít pro sebe tu nejlepší kvalitu i servis za tu správnou cenu. Na webu máme i kalkulačku aktuálních cen pro daný den a danou oblast. Děti do osmi let lyžují s rodiči zdarma, junioři do šestnácti mají třicet procent slevu. Na začátku a na konci sezony máme opět akce Dolomiti Superpremiere a Springdays. Nemyslím si, že mírný nárůst cen ovlivní počet lidí ve skiareálech. Zpracovali jsme na toto téma hodně analýz, než jsme k navýšení přistoupili, a domníváme se, že množství lyžařů neovlivní.

V rámci udržitelnosti turistické centrály podporují i další sportovní aktivity v horách – sněžnice, běžky, pěší túry… Ty však jdou trochu proti vašim zájmům, nákupu skipasů. Na druhou stranu třeba jistá regulace skialpinismu přispěje i bezpečnosti. Jak vypadá váš pohled?

Máme široké zkušenosti s životem v horách, nejen s lanovkami a sjezdovkami, ale jak je více poznávat, s provozem horských zařízení, gastronomií atd. Proto chceme, aby tu lidé zůstali déle a vyzkoušeli co nejvíce možností k trávení volného času, které se jim tu nabízejí. Ale už není naše práce je ještě více promovat. Co se týká skialpů, máme pár resortů, které vyhrazují jeden den v týdnu nebo večery pro pohyb po okrajích sjezdovek. Chceme nabídnout šanci vyzkoušet si je. Všeobecně ale máme v Itálii velmi přísná pravidla pro provoz sjezdovek i volný pohyb v přírodě.

Nedávno začalo v Itálii platit pravidlo minimální tolerance alkoholu na sjezdovkách. Jaké máte ohlasy, případně srovnání třeba s počtem zranění na lyžích?

Je to ještě příliš krátká doba na zásadní závěry, potřebujeme na vyhodnocení více času. Nemáme žádné výstražné patroly na lyžích, ale domníváme se, že lidé přijali pravidla přirozeně, navíc s předchozími covidovými opatřeními.

Češi pro vás zůstávají stále velmi důležitou ekipou, viďte?

Ano, pořád se drží někde na čtvrté nebo páté příčce v počtu návštěvníků. Jejich počty stále rostou, víme, že milují Dolomity. Sledujeme, že víc a víc jezdí ne jen jednou za sezonu, ale i dvakrát nebo třikrát do roka. Jsme šťastní, že k nám jezdí a využívají náš servis. Vážíme si toho opravdu, věřte mi.

Foto: Harald Wisthaler / Dolomiti Superski

Dolomiti Superski

největší lyžařská oblast na světě, cca 3000 km2

12 resortů (Kronplatz, Alta Badia, Val Gardena/Seiser Alm, Carezza/Val di Fassa, Tre Cime Dolomity, Gitschberg-Jochtal/Brixen, Alpe Lusia/San Pellegrino, Civetta, San Martino di Castrozza/Passo Rolle, Val di Fiemme/Obereggen, Arabba/Marmolada, Cortina d´Ampezzo) ve 3 italských provinciích (Jižní Tyrolsko, Trentino, Benátsko)

45 lanovek a vleků, 890 sjezdovek o celkové délce 1200 km (40 % modrých, 46 % červených, 14 % černých) na 1 skipas

přepravené osoby za rok: 670 000, prodejny skipasů: 75

počet sněžných děl: 6000, počet nádrží na vodu: 190

Tomáš Nohejl

 

Ukázat další

Související články

Back to top button