Jižní TyrolskoNovinkyTOP ESGUdržitelná turistikaZahraničí

Tolik, kolik je nutné, a tak málo, jak je možné. Tak pěstují víno na Burgerhof Messner nad Brixenem

Dole v Brixenu už voní jaro, ale stačí vystoupat hodinku nad město, a plíce i tvář osvěží ještě frešné povětří. Teď zasloužíte sklenku biovína! Aby se vám do Eiseckého údolí a na ještě bílé vrcholky hor vůkol rozhlíželo příjemněji. Na vyhlášeném Burgerhofu Messner se navíc potkává historie se současností.

Foto: Burgerhof Messner

Už ve 12. století tady stál hrad Pfefferburg, na jehož trosky vidíte, a brzy nato i farma. „Naše rodina tu žije už v šesté generaci, od roku 1843. Rodiče se před čtyřiceti lety začali věnovat organickému zemědělství a my v tom pokračujeme,“ ukazuje hrdě švarný čtyřicátník Johannes Messner, který objíždí své pozemky na vytuněném e-biku.

Foto: Tomáš Nohejl

Cílem je nabídnout skutečnou kvalitu svým blízkým a lidem z okolí. Mají krávy, pěstují víno, jablka, ovoce i zeleninu. Poslední dva roky za to dostali ocenění Nejlepší farma plaketou Roter Hahn, sdružení jihotyrolských farem.

Foto: Burgerhof Messner

Mají sedm druhů vín, z 1,5 hektaru vinic na jihovýchodních svazích ve výšce okolo 750 metrů nad mořem získají okolo deseti tisíc lahví ročně. Krátká ochutnávka rozhoduje o nákupu lahve plného bílého Knight Johanniter. „Studoval jsem tři roky vinařství na univerzitách v Itálii a Německu, poté jsem cestoval i po Austrálii a Americe,“ vypráví. A pak se „zapřáhl“ do rodinného byznysu. „Chceme to dělat rozumně. Žádná chemie, žádné plasty. Podívejte, třeba třikrát ročně hnojíme mědí, dodává to vínu speciální vlastnosti. A otec si jako hobby pěstuje včely,“ ukazuje. „Vyvážíme i do Spojených států, ale jsme v klidu. V létě si bereme volno, jezdíme na dovolenou,“ usměje se. Jeho heslem, prolínajícím přístup k životu, je: „Tolik, kolik je nutné, a tak málo, jak je možné.“

Foto: Tomáš Nohejl

Restaurace se dvěma šenky má od Velikonoc do adventu otevřeno o víkendech. „Ano, s ženou Katrin vaříme, máme i menu. Každý den jiné, podle toho, co nás napadne,“ pokrčí rameny. „Mezi mladými je teď zájem o šumivá vína,“ přidává „trendy“ postřeh.

Foto: Tomáš Nohejl
Foto: Tomáš Nohejl
Foto: Tomáš Nohejl

V patře nabízí dva fajnové apartmány, kdybyste sem vyrazili na prázdniny. Anebo vám snad náhodou došly síly a až příliš podlehli kouzlům zdejší vinotéky. A vedle stojí i vlastní barokní kaplička, kam dochází kněz ze sousední vesnice a můžete si objednat třeba svatební obřad.

Tomáš Nohejl

Ukázat další

Související články

Mohlo by vás zajímat
Close
Back to top button