ChorvatskoEvropaKam jet?NovinkyUdržitelná turistikaZahraničí

Chorvatsko je u aktivních turistů stále oblíbenější

Chorvatsko je známé především krásným mořem a nekonečnými plážemi, které lákají k dokonalému odpočinku. Stále více turistů ale objevuje Chorvatsko jako dovolenkovou destinaci, která nabízí mnoho možností pro milovníky aktivního odpočinku v nedotčené přírodě.

Most Parenzana / Foto: Aleksandar Gospic

Až 10 % území Chorvatska je chráněno, což z něj činí jednu z nejlépe ekologicky chráněných zemí v Evropě. I turisté však mohou přispět k ochraně chorvatské přírody, a to alternativním způsobem cestování a uvědomělým výběrem aktivit a místa pobytu. Odměnou jim pak budou zajímavé sportovní příležitosti a jedinečné zážitky v přírodě.

Milovníkům cyklistiky doporučujeme poznávat krásy Chorvatska jak jinak než na kole. Mnoho chorvatských ostrovů má cyklotrasy, které umožní prozkoumat během jednoho nebo dvou dnů. S kolem se pak mohou snadno dopravit lodí na další ostrov. Rovněž pevnina je vyhlášná mnoha dobře vybudovanými cyklostezkami. Na Istrii, turisticky nejnavštěvovanějším chorvatském regionu, je možné jezdit na kole po lehkých, rovných trasách. Zkušení cyklisté se pak mohou vydat i do náročnějšího terénu v horách. Po pořádném výstupu je čeká odpočinek na idylické terase s krásným výhledem nebo mohou nasát kulturu v jedné z mnoha zapadlých vesniček. Milovníci vína si mohou vybrat jednu z vinařských tras, kde se na kole dostanou doslova mezi řádky vinné révy. Po cestě je pak čeká spousta příležitostí potěšit své chuťové pohárky lahodnými chorvatskými víny.

Slavonie / Foto: Sasa Pjanic

Četné přírodní a národní parky v Chorvatsku lákají svou náročností milovníky dobrodružství. Cyklisté mohou změřit své síly mimo jiné i na pěti trasách kolem Chorvatska, které vedou podél a nebo přes Dinárské Alpy, od hlavního města až po Makarskou na jihu země, kde je možné si po náročné túře úchvatnou krajinou dopřát odpočinek u moře. Více informací najdete na webových stránkách: https://croatia.hr/cs-cz/outdoor-a-aktivni-dovolena/cyklistika

Sveti Martin / Foto: Ivo Biocina

Pokud dáváte přednost pěší turistice, Chorvatsko vám nabídne krásné pěší trasy a turistické stezky. V této rozmanité a nesmírně pestré zemi nemusíte být trénovaní turisté, abyste si užili krásné procházky. Ať už si chcete užít jen jednodenní turistiku na kratších trasách, nebo se vydat na delší túru po více než 400 různých turistických trasách rozesetých po celé zemi, Chorvatsko nabízí začátečníkům i zkušeným turistům spoustu příležitostí, jak ukojit svůj hlad po pohybu – například na 2109 km dlouhé Chorvatské dálkové stezce. Tato trasa se řídí zásadou vyhýbat se asfaltovým silnicím a zaměřit se na horské či polní cesty. Začíná v Iloku, nejvýchodnějším bodě Chorvatské republiky, a poté směřuje do nejsevernějšího bodu – Sveti Martin na řece Mura, dále prochází nejzápadnějším bodem Savudrija, kde se stáčí k nejjižnějšímu bodu Chorvatské republiky – Prevlake. Další tipy na pěší túry naleznete na našich webových stránkách https://croatia.hr/cs-cz/outdoor-a-aktivni-dovolena/turistika-a-horolezectvi

Vransko jezero / Foto: Ivan Sardi

Chorvatsko se může každoročně pochlubit velkým počtem návštěvníků, ale v rámci takzvané „robinsonské“ turistiky zde najdete také možnost se zcela izolovat od světa. Toto neobyčejné chorvatské dobrodružství je pojmenované po hlavní postavě jednoho z dobrodružných románů Daniela Defoa. Během takovéto dovolené budete ubytováni v ekologicky úsporných ubytovacích zařízeních zásobovaných obnovitelnou energií. Ubytování se nachází v odlehlých zátokách, na horských svazích nebo v hustých zelených lesích. Na chvíli se tak můžete vrátit ke svým kořenům a splynout s panenskou přírodou, která láká k prozkoumávání okolí při pěší turistice, koupání nebo potápění. Více informací o tomto originálním stylu cestování najdete zde: https://croatia.hr/cs-cz/priroda/robinsonska-turistika-chorvatsky-vynalez-pro-moderni-dobrodruhy

Dvorac Odeshalchi / Foto: Igor Seler

Chorvatská provincie Međimurje byla na největším světovém veletrhu cestovního ruchu ITB v Berlíně vyhlášena zelenou destinací a získala stříbrnou značku Green Destination.

Međimurje se tak stalo prvním regionem v Chorvatsku a čtvrtým na světě, který tento certifikát získal. Značka je uznáním snahy lidí vsadit na ekologické produkty a udržitelnou dovolenou v přírodě. Međimurje je díky krásné přírodě podél řeky Mury ideální destinací a neměla by chybět na seznamu destinací žádného milovníka dovolené v přírodě.

Stiniva / Foto: Aleksandar Gospic

Plitvická jezera jsou nejen nejznámějším chorvatským národním parkem, ale také památkou světového dědictví UNESCO. Přírodní rezervace je proslulá svými 16 jezery, která jsou propojena nádhernými vodopády. Návštěvníci si mohou přírodní rezervaci prohlédnout jedinečnými a ekologickými dopravními prostředky, jako je panoramatický elektrický vláček a tichá elektrická loď, nebo při procházce po rozsáhlé síti turistických stezek. V zájmu co nejlepší ochrany přírodní rezervace je zvláštní pozornost věnována ochraně životního prostředí a obnovitelným zdrojům energie. Například elektřina se vyrábí v certifikovaných vodních elektrárnách a svítí se speciálním LED osvětlením, které má o 50 % nižší spotřebu a neznečišťuje okolní divokou přírodu světelným smogem. Další informace naleznete na adrese: https://np-plitvicka-jezera.hr/en/

Chorvatský přístup k udržitelnému aktivnímu cestovnímu ruchu je pozoruhodným příkladem pro ostatní destinace. Díky ochraně přírodních krás, podpoře ekologických aktivit a zapojení místních komunit nabízí Chorvatsko aktivním cestovatelům jedinečné a zodpovědné zážitky. Udržitelnost zajišťuje, že se budoucí generace budou moci i nadále těšit z úchvatné krajiny této země, a zároveň podporuje povědomí o životním prostředí po celém světě.

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button