JamajkaKam jet?NovinkySeverní a Jižní AmerikaTrendyUdržitelná turistikaZahraničí

Jamajka vpravdě zelená: 10 tipů pro ekoturistiku

Jamajka má mnoho co nabídnout i návštěvníkům, kteří vyhledávají zvláštní druh luxusu: harmonii s přírodou, klid, jednoduchost, zdravé jídlo, přívětivost k okolí a ohled na budoucí generace. Zde je pro inspiraci pár tipů na pobyt a poznávání ve znamení ekologie a udržitelnosti.

CHATY NA ÚTESECH

Rockhouse (Negril)

Kromě mistrovského designu, který je šetrný k životnímu prostředí, má skupina kamenných chatek na útesech s příznačným názvem Rockhouse i řadu dalších rysů, které zahřejí u srdce každého bojovníka s klimatickou změnou. Kromě kompostování, ekologického zemědělství a výroby vlastních lázeňských produktů má hotel automatické systémy vypínání klimatizace, toalety šetřící vodu a úsporné osvětlení, které pomáhá udržovat emise CO2 velmi při zemi. A areál žije i komunitně: hotelová nadace Rockhouse Foundation pomohla financovat výstavbu škol v západní části Jamajky.

ALL-INCLUSIVE LESNÍ HOTEL

Sunset at the Palms (Negril)

Ekologicky zaměřený all-inclusive resort v Negrilu je celý ukrytý v nádherném tropickém lesoparku obydleném množstvím motýlů a ptáků. Hosté jsou ubytování v 85 prostorných pokojích s terasou. Za oddanost zásadám udržitelnosti (žádné chemické pesticidy, organická bylinková zahrádka a využití kuchyňského odpadu jako krmiva) získal tento hotel ekologickou certifikaci cestovního ruchu od britské organizace Green Globe.

EKOVES

The Source Ecovillage (Johns Town, St. Thomas Parish)

Odpočinout si v klidu a uprostřed přírody lze v ekovesnici The Source, jakémsi kousku ráje na severovýchodním pobřeží. O stravování se stará Passion Flower Restaurant s nabídkou autentické jamajské nebo mezinárodní kuchyně a bydlí se v originálních a ekologických hliněných a monolitických klenutých domcích. Je možné tu podnikat procházky tropickou vegetací, pozorovat ptáky nebo se koupat na nedaleké pláži Golden Beach. Nebo se zapojit do života The Source, což je zároveň společenství a zároveň ekologická farma, která ukazuje, jak žít v souladu s přírodou a jak zásady udržitelnosti fungují v každodenním životě, zemědělství i v mezilidských vztazích. Více na www.thesourcefarm.com.

ROMANTIKA VE VILE S RECYKLACÍ

Hotel Mockingbirdg Hill  (Port Antonio)

Hotel Mockigbird Hill najdete kus od města Port Antonio, několik minut od ultraromantické pláže Frenchman’s Cove. Je obklopený zahradou a vyniká zaměřením na udržitelnost a úchvatným výhledem na Karibské moře. K ubytování slouží 10 pokojů v neformálním, ale elegantním provedení, a tuto vilu si lze pronajmout i celou. Hotelová restaurace Mille Fleurs nabízí pokrmy z místních surovin.

CESTA DO HLUBIN PLANTÁŽNICTVÍ

Sun Valley Plantation (Ocho Rios)

Pro trochu poučení se vypravte do Sun Valley Planation, kde si můžete doplnit mezery ve znalosti dějin ostrova, a to od éry otrokářství až po současnost, a názorně vidět, jak vypadal život na kávové nebo banánové plantáži. Exkurze trvá 90 minut a ochutnáte samozřejmě vzorky místního ovoce.

… A JEŠTĚ JEDNA PLANTÁŽ

Croydon Plantation (Montego Bay)

Croydon Plantation je zemědělská usedlost na úpatí hor Catadupe a je odtud úchvatný výhled do okolí. Opět se poučíte o historii plantáže, kde se narodil Samuel Sharpe, jeden z jamajských národních hrdinů. Prohlídky se konají od úterý do čtvrtka a okusíte při nich různé druhy ananasu a citrusových plodů a pochutnáte si na grilovaných pokrmech podávaných se světoznámou kávou Jamaica Blue Mountain.

JAMAJSKÉ LÁZNĚ

Bath Fountain Hotel & Spa (Bath, St. Thomas Parish)

Hotel Bath Fountain vrchovatě oceníte v případě, že se rádi noříte do léčivé vody minerálních pramenů (a kdo by to rád neměl). Lázně jsou oblíbené už od objevu pramenů v roce 1747. Ubytovací zařízení se 16 pokoji je zasazeno do zelených kopců ve farnosti St. Thomas.

KULTURA A ODDECH NA JIŽNÍM POBŘEŽÍ

Jakes Hotel (Treasure Beach, South Coast)

Rodinný podnik Jakes je víc než butikový hotel. Je to srdce a duše společenství. V roce 1991 koupila umělkyně, architektka a renesanční žena Sally Henzellová skromný pozemek na Treasure Beach a časem zde s pomocí rodiny vystavěla shluk barevných domků a bungalovů s výhledem na moře. Pro aktivně založené hosty nabízí Jakes výlety lodí, výpravy za pozorováním ptáků, lekce vaření a malby, jógové a fitness pobyty. V hotelovém baru Dougie‘s ochutnáte legendární rumový punč, jehož tajný recept se dědí z generace na generaci. Ob rok v Jakes probíhá mezinárodní literární festival Calabash.

EKOPLÁŽ V DLOUHÉ ZÁTOCE

Zion Country Eco Beach Cabins (Port Antonio)

Resort Zion Country Eco Beach Cabins na jihovýchodním pobřeží nabízí ubytování v chatkách v zátoce Long Bay ve farnosti Portland. Chatky jsou šetrné k životnímu prostředí, jsou vyrobené z lokálních materiálů a nabízejí autentický jamajský zážitek s bio stravou, lekcemi jógy a výhledem na pláž.

RESORT PRO EKOTURISTY TĚLEM I DUŠÍ

Strawberry Fields Together (Robin’s Bay)

Resort pojmenovaný po písničce skupiny Beatles se rozkládá na zhruba 7 hektarech tropické přírodní rezervace v panenské krajině, které patří mezi poslední člověkem nedotčená místa na severním pobřeží. Ekologický resort vznikl už v roce 1970 a můžete tu přebývat v chatkách nebo tábořit v tropickém lese. Odtud se pak pěšky nebo na koni vydáváte na kilometry pobřežních stezek, k vodopádům, liduprázdným plážím i zříceninám z koloniálních dob. A není nad koupání na nádherné pláži s černým pískem nebo ve vodopádech Kwamen Falls.

UDRŽITELNÝ OSTROV

Udržitelnost se na Jamajce netýká jen speciálního segmentu „ekoturistiky“, ale celého odvětví cestovního ruchu. Jamajská vláda si dobře uvědomuje, že provozovat cestovní ruch udržitelným způsobem má zásadní význam pro zdraví oceánu a jeho ekosystémů, i pro dobro místních lidí a ekonomiky. Proto je udržitelný cestovní ruch součástí národního plánu Jamajky, nazvaného Vision 2030. A zásady udržitelnosti do přijali za své i stále více poskytovatelů turistických služeb na Jamajce, včetně hotelů a místních i mezinárodních hotelových řetězců.

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button