DopravaNovinkyŠvýcarskoUdržitelná dopravaŽeleznice

Bernina Express: od ledovců k palmám a zase zpět

Vyhlídkový vlak Bernina Express jezdí mezi švýcarským městem Chur a italským Tiranem po tratích, které patří mezi nejvýše položené v Evropě a nejstrmější na světě.

Poschiavo na jezeře Lago Bianco. Foto: Jan Geerk / Switzerland Tourism
Poschiavo na jezeře Lago Bianco. Foto: Jan Geerk / Switzerland Tourism

Bernina Express je vyhlídkový vlakový spoj, který udržitelně přepravuje turisty i běžné cestující z města Chur do italského Tirana. V průběhu 122 km dlouhé trasy vlak jede nádhernými horskými sceneriemi, skrze 55 tunelů a 196 mostů, a překonává průsmyk Bernina ve výšce 2553 m n. m. Trasa se proplétá divokými soutěskami, kolem velkolepých technických staveb, mezi ledovci i palmami. Bernina Express provozuje Rhétská dráha (Rhaetische Bahn), největší švýcarská železniční společnost. I samotná trať přes průsmyky Albula a Bernina jsou zapsané na UNESCO. Cesta na Bernina Expressu z Churu do Tirana obvykle trvá přibližně 4 hodiny. Záleží ale na konkrétním spoji a na tom, zda cestujete bez přestupu.

Trasa a stanice

Cesta Bernina Expressu začíná v údolí řeky Rýn ve městě Chur (585 m n. m.), které patří mezi nejstarší švýcarská sídla a obydleno bylo již před 5000 lety. Chur má asi 38 000 obyvatel a je hlavním městem kantonu Graubünden. Z Churu koleje stoupají do horského městečka Thusis, kde se otevírají výhledy na svahy pokryté jehličnatými lesy.

Dále můžete vystoupit ve Svatém Mořici, nebo pokračovat do Pontresiny, kde se trakční soustava mění ze střídavého proudu na stejnosměrný. V Pontresině můžete také vystoupit a podniknout výlet na ledovec Morteratsch.  Následně vlak míří do horské oblasti Albula, kde v létě dominuje bílá sněhová pole a v létě zelené a rozkvetlé alpské louky. Krajina se mění při výjezdu na průsmyk Bernina, kde vlak stoupá do výše 2,253 metrů nad mořem a kolem jsou jen skalnaté vrcholky hor a ledovce.

Po sjezdu z průsmyku vlak pokračuje údolím Val Poschiavo, kde se krajinu střídají zalesněné svahy, horské řeky a malé vesničky se starobylými kamennými domy. Konečnou stanicí je město Tirano ve Valtellinském údolí na severu Itálie, kde se krajina mění na mírnější svahy pokryté vinicemi a ovocnými sady a kde spatříte i palmy. Tirano je známé svými vinicemi a místní specialitou – těstovinami pizzoccheri.

Tirana lze pokračovat na autobusovou linku Bernina Express, která vás dovede do Lugana ve Švýcarsku. Cena za tříhodinovou jízdu autobusem je přibližně 20 CHF.

Pokud se rozhodnete pokračovat na autobusové lince Bernina Express z Tirana, dojedete do města Lugano, které se nachází v kantonu Ticino. To je jediný kanton ve Švýcarsku, kde je úředním jazykem italština.

Viadukt nad řekou Landwasser. Foto: Rob Lewis / Switzerland Tourism
Viadukt nad řekou Landwasser. Foto: Rob Lewis / Switzerland Tourism

Viadukt

Cestou ke Svatému Mořici, mezi stanicemi Tiefencastel a Filisur, přejíždí vlaková souprava přes impozantní viadukt Landwasser, který je zapsán na seznam světového dědictví UNESCO a kde se cestujícím naskytne pohled na divoký říční kaňon a strmé skalní stěny. Pohled si lze patřičně vychutnat i za jízdy, protože vlak tu velmi zpomalí.

Viadukt postavený z tmavého vápence, není rovný ale postavený do oblouku, a je dlouhý 136 metrů a vysoký 65 metrů. Řeka Landwasser je viaduktem přemostěna šesti oblouky s rozpětím 20 metrů, které spočívají na pěti pilířích.

Pohodlí Rhétských drah

Moderní vozy vlaku Bernina Express nabízejí prvotřídní cestovní komfort a úchvatná horská krajina za panoramatickými okny se vám zdá tak blízko, jako by se jí dalo dotknout. Vícejazyčný průvodce informuje o významných místech, kolem nichž právě jedete. Stoupání 70 promile zvládá vlak s lehkostí. V létě pokračuje cesta Bernina Expressu autobusem ke Comskému jezeru a do Lugana. Bernina Express disponuje moderními panoramatickými vozy 1. a 2. třídy, palubní občerstvení Railbar prodává snacky a nápoje.

Počet spojů Bernina Expressu se může měnit v závislosti na ročním období a dnech v týdnu. Během hlavní sezóny, která obvykle probíhá od května do října, jezdí Bernina Express zpravidla dvakrát denně z Churu do Tirana a zpět. V zimní sezóně je frekvence spojů obvykle snížena. Přesné informace o počtu spojů a jejich časech je nejlépe získat na webu dopravce Rhétské dráhy nebo přímo na nádraží.

Vaše jízdenky prosím…

Ceny se pohybují od 32 do 62 CHF v závislosti na tom, zda si kupujete jednosměrný lístek nebo zpáteční. K Protože se jedná o místenkový vlak, je nutné mít k jízdence zakoupenou také místenku na konkrétní spoj. Ceny místenek se pohybují v rozmezí od 20 CHF do 26 CHF dle sezony (sezona A: 1. 6. – 30. 9. 2023 za 26 CHF, sezona B: 1. 3. – 31. 5. 2023 a 1. 10. – 31. 10. 2023 za 24 CHF, sezona C: 1. 11. – 9. 12. 2023 za 20 CHF). Jízdenky a místenky lze kupovat online na webu ceně lístku je nutno připočítat ještě rezervační poplatek, který v létě činí 10 CHF a v zimě 14 CHF. Doporučujeme rezervovat jízdenky předem, zejména v hlavní sezóně, a to online na webu Rhaetské dráhy. Lístky lze koupit také přímo na nádraží.

Ukázat další

Související články

Back to top button