DopravaPolskoTOPUdržitelná dopravaZahraničíŽeleznice

Přímým vlakem z Prahy k Baltskému moři přes zajímavá města na trase

Patnáctého prosince 2024 zahájil provoz Baltic express, nové železniční spojení revolučně propojující Prahu, východní Čechy a čtyři polská vojvodství – Dolnoslezské, Velkopolské, Kujavsko-pomořanské a Pomořanské až k Baltskému moři.

Foto: České dráhy

Na trase Praha – Gdyně aktuálně jezdí ve frekvenci 4x denně a na své cestě k Baltskému moři staví celkem na 25 zastávkách. Baltic express tak českým turistům poskytuje zcela novou příležitost, jak pohodlně a ekologicky poznat více měst u našich severních sousedů na trase tohoto spojení, navíc v dnešní době tím nejudržitelnějším způsobem cestování. Kromě samotných zastávek na trase se nabízí í možnost přestupu na alternativní směry, např. z Gdyně na poloostrov Hel, protože Polsko má podobně hustou síť železnic jako Česká republika.

Vlak je na území České republiky vybaven 4 vozy s palubní Wi-Fi sítí a možností dobíjení cestovní elektroniky. Ve vlaku jdou zařazeny vozy pro cestování osob na vozíku a také pro přepravu jízdních kol. Cykloturistům se tím otevírají další možnosti, jak trávit v Polsku aktivní dovolenou.

Jednotlivé spoje Baltic expressu se liší rychlostí a cena závisí na tom, s jakým předstihem jízdenku koupíte. Pokud si tedy vyberete nejrychlejší spoj a s větším předstihem, např. do Vratislavi se tak můžete dostat už za necelé 4 hod. a 400 Kč, do Poznaně za 5,5 hod. a 550 Kč a k moři do Gdaňsku se nejrychleji dopravíte za 8,5 hod. a od 750 Kč.

Kladsko / Foto: Roman Šulc

Po přejezdu hranic Baltic express projíždí Dolnoslezským vojvodstvím. V něm čeští turisté objeví mnoho míst, která z historie nesou českou stopu. Příkladem je Kladsko, kterému se kvůli podobnosti s Prahou přezdívá Malá Praha. Ve 12. století bylo součástí českého státu. V symbolu města najdete českého dvouocasého lva, kterého prý městu udělil Přemysl Otakar II. Povědomý vám bude připadat gotický most sv. Jana Nepomuckého, připomínající Karlův most, jen je 10krát kratší. Ve zdejším kostele Nanebevzetí Panny Marie je pochován první pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic, který zde prožil dětství. Nad městem lze navštívit barokní pevnost se systémem vojenských kasemat. Velkým lákadlem je zejména v období květen až září park miniatur Minieuroland. Na ploše dvou hektarů najdete miniaturní repliky významných dolnoslezských, evropských i světových památek převážně v poměru 1:25, umístěných v nádherném kvetoucím parku. Mají tu také exotická zvířata jako např. plameňáky, surikaty nebo tukany a děti tu mohou krmit veverky nebo papoušky.

Do města Kamieniec Zabkowicki přivádí návštěvníky unikátní novogotický palác Marianny Oranžské, perla architektury Dolního Slezska.

Vratislav / Foto: UM Wroclaw

Hlavním městem Dolního Slezska je historická Vratislav, město mnoha přízvisek. Oficiálně se město prezentuje jako Město setkání, díky pestré historii s vládou polských, českých, rakouských i německých panovníků. Najdete tu Čtvrť vzájemné úcty, kde vedle sebe stojí katolický, protestantský a pravoslavný kostel i židovská synagoga. Kvůli více než 100 mostů a lávek se Vratislavi říká Benátky severu. Přes tisíc bronzových trpaslíků rozesetých po městě mu zase vysloužilo titul Město trpaslíků. Na město se můžete podívat z výšky hned z několika městských vyhlídek – z věže kostela sv. Alžběty, z Matematické věže vratislavského univerzitního muzea (s nejkrásnějším barokním sálem ve městě) nebo z nejvyšší budovy ve městě – Sky Tower. V ní nezapomeňte navštívit Kolejkowo, unikátní miniaturní svět s železničním modelem zobrazujícím známá místa Slezska a Dolního Slezska, od listopadu do března navíc i s Perníkovým světem. Dětem se bude líbit zoo Afrikárum s podvodním tunelem, dospělí ocení vratislavské řemeslné pivovary.

První známější zastávkou ve Velkopolsku je Lešno. Českým návštěvníkům se možná vybaví, že zde velkou část života strávil zakladatel moderní pedagogiky a „učitel národů“ Jan Amos Komenský. Psal zde některá stěžejní díla jako Česká didaktika nebo Labyrint světa a ráj srdce, ale také zde o většinu celoživotního díla přišel při požáru roku 1656. Dnes je Lešno známé svou jedinečnou leteckou show ANTIDOTUM Airshow Leszno, která se tu pro milovníky letectví koná každoročně koncem června.

Poznaň / Foto: POT

Metropolí Velkopolska je Poznaň, město považované za kolébku polské státnosti a církevního života. Za Piastovců bylo dokonce hlavním městem polského království. Bylo zde založeno 1. polské biskupství, na Tumském ostrově se nachází nejstarší polská katedrála sv. Petra a Pavla. Turisté často míří ke krásné renesanční radnici, kde se v pravé poledne trkají dva kozlíci. Oblíbenou atrakcí je i Poznaňské rohlíkové muzeum, kde se návštěvníci seznámí s více než 150letou historií velkopolské pochoutky – svatomartinských rohlíků. Jsou z kynutého těsta, s tradiční náplní z bílého máku s ořechy, polité cukrovou polevou a posypané ořechy, a licenci na ně mají pouze velkopolské pekárny. Podívat se můžete i do expozice věnované kryptologii – Centrum Szyfrów Enigma. Právě zde totiž v r. 1932 prolomili polští kryptoanalytikové enigmu, přenosný stroj používaný k šifrování a dešifrování tajných zpráv. Jedna z místních soch, Golem, vám bude povědomá. Je totiž dílem českého umělce Davida Černého. Socha odkazuje na stvořitele Golema, rabína, který pocházel z Poznaně. V Poznani můžete navštívit i Palmový dům (Palmiarnia), kde v devíti pavilonech najdete přes tisíc druhů rostlin, 170 druhů ryb a asi 50 druhů vodních rostlin. A návštěvu můžete zakončit třeba v termálních lázních Malta, největším vodním rekreačním a sportovním areálu v Polsku, využívajícím přírodní geotermální vody.

Hnězdno / Foto: POT

I velkopolským Hnězdnem kráčely dějiny. Byl tu např. korunován Boleslav Chrabrý první polským králem a ve zdejší katedrále Nanebevzetí Panny Marie najdete hned dva historické poklady. Jedním je stříbrný relikviář – náhrobek sv. Vojtěcha, a druhým nejstarší „komiks“ ve střední Evropě. Najdete ho na tzv. Hnězdenských dveřích. Jsou z bronzu, pocházejí z románského období okolo roku 1175 a zobrazují výjevy ze života sv. Vojtěcha.

Bydhošť / Foto: POT

Největším městem na trase Baltic expressu v Kujavsko-pomořanském vojvodství je Bydhošť, vodácké město na soutoku řek Visly a Brdy a hlavní město regionu. Je charakteristické říčním kanálem, který spojuje řeky Vislu a Odru. Projet se můžete vodní tramvají a u řeky také najdete ikonickou sochu chodce balancujícího na laně nad řekou, kterou vytvořil vyhlášený polský umělec Jerzy Kędziora. Symbolem města jsou sýpky z 19. stol na břehu řeky Brdy. Jedním z nejmalebnějších míst v Bydhošti je Mlýnský ostrov se nábřežími, množstvím zeleně a půvabnými průčelími budov na nábřeží, které městu vysloužilo přezdívku „Bydhošťské Benátky“. Pobavit i poučit se můžete v místním Muzeu mýdla a dějin špíny.

Byť o mnoho menší a mimo trasu Baltic expressu, sluší se zmínit i sesterské město Toruň. Je totiž od Bydhošti vzdálené pouhých 40 min. vlakem a jeho středověká část z období gotiky 13.–14. stol byla vyhlášená památkou světového dědictví UNESCO. Navíc patří na seznam 7 divů Polska. Jde o bývalé královské město, jedno z nejstarších v Polsku a naštěstí během 2. světové války nebylo poničeno. Ve městě má víc než tisíciletou tradici perník, a proto zde najdete Živé muzeum perníku a vyrobit si tu můžete i svůj vlastní perník. Město je úzce spojeno se jménem Mikuláše Koperníka, který se zde narodil a strávil zde několik let svého života. Navštívit můžete jeho rodný dům, katedrálu, ve které byl pokřtěn, Koperníkovu sochu a také toruňské planetárium.

Baltic express svoji trasu v Polsku končí v Pomořansku, a to v Trojměstí Gdaňsk – Sopoty – Gdyně.

Gdaňsk / Foto: POT

Gdaňsk, v historii známé hanzovní město, je hlavním městem kašubského regionu. Za 2. světové války bylo z 90 % zničeno, ale podařilo se je velmi zdařile rekonstruovat tak, že při procházce Královskou cestou tento fakt ani nezaznamenáte. Ale připomenout si jej můžete v místním Muzeu druhé světové války. V roce 1980 zde vzniklo hnutí Solidarita v gdaňských loděnicích, spojené se jménem bývalého prezidenta Lecha Wałęsy. Dnes je z loděnic hipsterská čtvrť, kam míří mnoho mladších ročníků za zábavou. Při prohlídce krásně opraveného historického centra vás bude svádět k nákupu množství obchůdků s jantarem, protože Gdaňsku se také říká Město jantaru. Město sice nemá centrum u moře, ale pohodlně se k němu dopravíte místní tramvají.

Sopoty bývají nazývané polským Monte Carlem, převážně pro svou lázeňskou atmosféru a krásné dřevěné molo, dlouhé 511 m. Je to velmi zelené město, takže pokud míříte za relaxem, je to pro vás ideální destinace. U moře najdete i unikátní plážovou saunu. Českým návštěvníkům bude město povědomé – koná se zde známý hudební festival, kde v 70. a 80. letech slavili úspěchy i čeští zpěváci jako Helena Vondráčková nebo Karel Gott.

Gdyně / Foto: POT

Finální zastávkou Baltic expressu je nejmladší město z Trojměstí, Gdyně. V roce 2026 bude slavit teprve 100 let své existence. Původně rybářská vesnice nabyla na významu, když se zde ve 20. stol vybudoval nový přístav, který umožnil kotvit i velkým lodím. Spousta lidí odsud odjížděla do světa za vidinou lepšího života. Na památku těch časů zde stojí Muzeum emigrace, a to v budově Mořského nádraží (Dworzec Morski). Za návštěvu stojí i Muzeum vojenského námořnictva, přístaviště jachet nebo gdyňské akvárium.

Ladi Tichá

Článek byl zpracován ve spolupráci s Polskou turistickou organizací.

Ukázat další

Související články

Back to top button