Kam jet?ŠpanělskoTOPTOP ESGUdržitelná turistikaZahraničí

Vitoria, model zeleného města a udržitelného rozvoje

Baskicko na severu Španělska je pro mnohé Ostraváky proslavené nejen fotbalem, ale také neuvěřitelným přerodem Bilbaa z města ocelových pecí, ne nepodobné právě Ostravě, na město zeleně. Musí se uznat, že se to městu povedlo. 

Foto: AytoVitoria-Gasteiz_Cesar San Millan

Ale Bilbao vždy bojovalo s prostorem a sevřené v údolí kolem řeky Nervion rostlo v určitých obdobích nekontrolovaně do kopců a strání.

Avšak Vitoria, hlavní město Baskicka, ležící v rovině kolem starého centra, se rozprostřela tak, jako by se chtěla schovat do zeleného šálu, který ji obklopuje. Nutno podotknout, že obě města se díky politickému konsenzu vyvíjela a vyvíjejí v souladu s tím, co nazýváme udržitelnost. Pakliže chcete pochopit, co to znamená, jeďte do Vitorie, baskicky Gasteiz.

V okolí města se nachází více než 830 hektarů přírodní oblasti. Lesy, mokřady, louky, dokonce i botanická zahrada se zastoupením hlavních ekosystémů Evropy tvoří mezi místními oblíbený Anillo verde neboli zelený prstenec, který lze projet po 33kilometrové trase na kole. Vitoria vsadila na zeleň a zdravé životní prostředí. Zelený pás představuje přírodní plíce, za kterými není třeba cestovat autem a které jsou dostupné z kteréhokoli místa městské části.

Tento zázrak je výsledkem ambiciózního projektu obnovy a revitalizace městské periferie, který byl zahájen ve Vitorii na počátku 90. let. Za tímto účelem byla navržena rozsáhlá zelená plocha, která by byla schopna udržet přírodní rozmanitost a jež by mohla být zpřístupněna veřejnosti. Díky tomuto projektu se Vitoria může pochlubit tím, že mu byl v roce 2012 udělen titul Evropské hlavní město zeleně. Na jednoho obyvatele města připadá 42 metrů čtverečních zeleně.

Foto: Turespaña

A jak je to s cyklistikou nejen ve Vitorii, ale v celé jižní baskické provincii Alava? Už dávno neplatí, že by se na kole jezdilo ve Španělsku pouze po silnici. Stále větší oblibu a podporu místních samospráv získávají vías verdes, které kopírují železniční trasy. Je však pravda, že existují takzvaně top trasy, krásně udržované a vedoucí okolo malebných nádraží, a pak jiné, které mohou i nepříjemně překvapit. Nicméně to není případ Baskicka a jeho jižní provincie Alavy (baskicky Araba), která nabízí síť 1142 kilometrů zelených tras. Například trasa kolem vodní nádrže Uribarri Gamboa embalse de Uribarri Gamboa, nebo Víaverde del Vasco-Navarro, Baskicko-navarrská zelená stezka mezi městy Estella (Navarra) a Bergara a Oñati (baskická provincie Gipuzkoa), protínající provincii Alava, a dále pak takzvaná Velká cykloturistická trasa Gran Ruta Cicloturista přes Llanada Alavesa. Tato trasa zahrnuje mimo jiné mokřady Salburua, Královskou poštovní cestu, Santiagskou cestu. A na konec pak trasa po románských skvostech Alaveská románská trasa.

Přírodní park Gorbeia, Alava / Foto: Turespaña

Kde se ve Vitorii ubytovat pro cyklistické výlety? V samém srdci přírody, jen pár metrů od stadionu Mendizorroza a co by kamenem dohodil od centra města, se nachází skvělý hotel Sercotel Jardines de Uleta Suites. Tento čtyřhvězdičkový hotel se nachází blízko nejlepších tras pro běžnou cyklistiku i pro horská kola. Hotel má k dispozici dílnu na kola se speciálním nářadím, umývárnu, úschovnu kol, a dokonce i prostor pro nabíjení elektrokol. Hotel je takzvaně bikefriendly. V loňském roce zde byla například ubytována skupina účastnící se Tour de France.

OET Vídeň, španělská kancelář pro cestovní ruch Turespaña

Ukázat další

Související články

Back to top button