Kam jet?ŠpanělskoTOPUdržitelná turistikaZahraničí

Kam na kole ve Španělsku

Už jste někdy přemýšleli o tom, jak připravit pro své klienty neotřelý cyklistický zájezd s poznáváním španělské kultury a gastronomie? Pokud ano, a nevíte jak na to, zde máte návod.

Foto: Turespaña

Společnost Mediterranean Bike Tours (Ruralgimia Coop.) provozuje nejdelší cykloturistickou trasu nazvanou Ojos Negros (Černé oči) podle uhelných dolů v oblasti Teruel, získala druhou cenu v soutěži European Leader Awards. Cenu jí udělila organizace Leader (Evropské sdružení Leader pro rozvoj venkova) během Evropského kongresu, který se konal 18. a 19. prosince 2023 v Bruselu. Projekt byl vybrán ze 119 nominací. Jde momentálně o nejdelší souvislou cykloturistickou trasu o délce 250 km, která vede valencijským společenstvím. Nicméně cílem je propojit sever Španělska, konkrétně město Santander, s pobřežím Středozemního moře, a to konkrétně s Valencií.

Foto: Turespaña

 

Projekt si klade za cíl přeměnit dnes již nefunkční železniční trať, která vznikla v roce 1902, a v první polovině dvacátého století postupně propojila města na severu, jako Santander, Sorii, Burgos, Zaragozu, Calatayud, s městy na jihu Teruel, Sagunto a Valencii. Na úseku u Santaderu vyniká 6976 metrů dlouhý tunel La Engaña, jehož vrtání bylo dokončeno v roce 1959 a který byl v té době nejdelším železničním tunelem ve Španělsku, ačkoli jím nikdy neprojel žádný vlak. A právě tato bývalá železnice je v současné době modernizována pro účely pěší a cyklistické turistiky a projekt propojí kantabrijské pobřeží s pobřežím Středozemního moře prostřednictvím Santandersko-středomořské naučné stezky.

Foto: Turespaña

 

Společnost Mediterranean Bike Tours operující ve valencijské oblasti nabízí pronájem kol všeho typu včetně BTT/MTB a elektrokol, dále pak pomoc při organizaci cyklistické trasy, technický i průvodcovský doprovod, ubytování na trase, kombinaci cykloturistiky s pěší turistikou a další.  V nabídce má například i aktivity pro incentivní akce na 1–2 dny, jako například cyklistické výlety spojené s hledáním pokladu v Ojos Negros a kolem vodopádu El Salto de la Novia. Pro pobyty na tři a více nocí nabízí hlavně dvě trasy, které lze absolvovat v několika etapách: trasa Ojos Negros a trasa středozemní provincií Valencie. První z nich vás zavede na nejdelší zelenou stezku ve Španělsku mezi provinciemi Teruel, Valencie a Castellón. Druhá umožňuje projet se na kole mezi mořem a horami a projíždět nádhernými valencijskými přírodními parky Sierra Calderona a Sierra de Espadán. Tento cyklistický výlet vede do Teruelu, jehož architektura byla prohlášena za světové dědictví UNESCO, vede skrze neuvěřitelnou a proměnlivou krajinou od teruelských plání až po bájné pohoří Sierra de Javalambre, kde se v zimě lyžuje, dále podél řeky Palancia, nejvýznamnější v Castellónu, a velkolepé přírodní parky Sierra Espadán a Sierra Calderona.

Foto: Turespaña

Nadace Vías verdes (Greenway) od roku 1993 rozvíjí ve Španělsku přes 100 projektů zaměřených na vytvoření sítě pěších a cyklistických stezek vhodných i pro lidi na invalidním vozíku, a spolupracuje se železniční společností Renfe, Feve a pochopitelně také s centrálou pro cestovní ruch Turespaña. Kromě zmíněné trasy existuje mnoho dalších tras a jejich podrobný popis a služby spojené s trasou jsou již dnes na vysoké úrovni.

Pokud se chystáte na prestižní mezinárodní veletrh cestovního ruchu FITUR 2024, který se jako každý rok koná v Madridu (IFEMA) od 24. do 28. ledna, zastavte se na stánku v pavilonu 9 u nadace FUNDACIÓN DE LOS FERROCARRILES ESPAÑOLES (FFE), který bude obsluhovat tým Greenways. Během těchto pěti dnů budou propagovány informace o více než 3300 km rozdělených do 135 tras, které tvoří mapu španělských zelených cest.

Turespaña, španělská kancelář pro cestovní ruch OET Vídeň

 

Ukázat další

Související články

Back to top button