DopravaNovinkyUdržitelná dopravaUdržitelná turistika

Emirates zakládá fond pro udržitelnost v letectví ve výši 200 milionů USD

Letecká společnost Emirates vyčlenila 200 milionů USD na financování projektů v oblasti výzkumu a vývoje zaměřených na snížení dopadu fosilních paliv v komerční letecké dopravě.

Foto: Emirates

Jedná se doposud o největší jednorázový závazek letecké společnosti v oblasti udržitelnosti, přičemž finanční prostředky budou vypláceny v průběhu tří let. Společnost Emirates naváže partnerství s předními organizacemi, které pracují na řešeních v oblasti pokročilých palivových a energetických technologií.

Sir Tim Clark, prezident společnosti Emirates Airline, řekl: „Vyčleňujeme 200 milionů USD na investice do pokročilých palivových a energetických řešení pro leteckou dopravu. Právě letecké společnosti v současné době čelí největším překážkám při snižování dopadu na životní prostředí. Dlouho a důkladně jsme se zabývali realitou, které čelíme v oblasti technologií komerčních letadel a motorů, dodavatelského řetězce paliv a regulačních a ekologických požadavků našeho odvětví. Je jasné, že se současnými možnostmi, které mají letecké společnosti k dispozici, pokud jde o snižování emisí, nebude naše odvětví schopno dosáhnout čistých nulových cílů v předepsaném časovém horizontu.“

„Věříme, že náš průmysl potřebuje lepší řešení, a proto se snažíme spolupracovat s předními organizacemi v oblasti výzkumu a vývoje. Naším cílem je významně přispět k praktickým řešením pro dlouhodobou udržitelnost komerčního letectví. Dokud nebudou nalezena životaschopná řešení, bude společnost Emirates pokračovat v zavádění ekologicky odpovědných postupů v rámci celého našeho podnikání, včetně zvyšování udržitelného leteckého paliva všude tam, kde je to možné, zajištění efektivního provozu a zavádění moderních letadel do naší flotily. Náš fond ve výši 200 milionů USD je určen na výzkum a vývoj, nikoli na provozní náklady, jako je nákup udržitelného leteckého paliva nebo uhlíkové kompenzace,“ dodal sir Tim Clark.

Na vyplácení prostředků z fondu bude dohlížet výkonná řídicí skupina společnosti Emirates pro environmentální udržitelnost s podporou technických odborníků.

Iniciativy na snížení emisí ve společnosti Emirates

Dlouhodobá environmentální politika a strategie společnosti Emirates se zaměřuje na tři oblasti: snižování emisí, odpovědnou spotřebu a ochranu volně žijících živočichů a divoce rostoucích rostlin.

V lednu Emirates ve spolupráci se společnostmi Boeing a GE úspěšně dokončila první demonstrační let na 100% pohon SAF (udržitelné letecké palivo). Od prvního letu s pohonem SAF v roce 2017 se letecká společnost nadále aktivně podílí na trhu s SAF a hledá ve své síti příležitosti k využití SAF.

Nabídka SAF na biologické bázi, které je v současnosti jediným typem komerčně dostupného paliva tohoto typu, je však velmi omezená. IATA odhaduje, že celá světová roční nabídka SAF pokrývá méně než 0,1 % potřeb leteckých společností.

Společnost Emirates se účastní řady pracovních skupin v odvětví a spolupracuje se zainteresovanými stranami v oblasti udržitelného leteckého paliva. V posledních měsících se letecká společnost podílela na přípravě plánu Spojených arabských emirátů (SAE) pro pohonné hmoty na kapalinu (PtL), který byl představen v červenci 2022 a který společně připravily ministerstvo energetiky a infrastruktury a Světové ekonomické fórum; a také na národním plánu SAE pro udržitelná letecká paliva, který v lednu 2023 představilo ministerstvo energetiky a infrastruktury.

Největším závazkem společnosti Emirates v oblasti snižování emisí zůstávají investice do provozu mladé a moderní flotily letadel. Aerolinka má v současné době objednáno 200 nejnovějších širokotrupých letadel Airbus a Boeing, včetně A350 a 777X.

Letecká společnost má rozsáhlý program palivové účinnosti, který aktivně zkoumá a zavádí způsoby, jak snížit zbytečné spalování paliva a emise všude tam, kde je to provozně možné. Mezi nejvýznamnější iniciativy programu patří následující:

  • Provozování „flex tracků”, tedy flexibilních tras, při nichž spolupracuje s poskytovateli letových navigačních služeb na vytvoření co nejefektivnějšího letového plánu pro každý let s využitím přirozeného zadního větru a vyhýbáním se protivětru a povětrnostním systémům. Tyto snahy probíhají od roku 2003 a společnost Emirates rovněž spolupracuje s IATA na rozšíření tohoto systému směrování po celém světě jako standardního operačního postupu.
  • Zavedení postupů pro úsporu paliva během pobytu letadla na zemi, jako je například používání pozemních pohonných jednotek namísto pomocné pohonné jednotky letadla (APU) a vypínání jednoho nebo dvou motorů při pojíždění po přistání.

Společnost Emirates také investuje do iniciativ v oblasti obnovitelných zdrojů energie, včetně instalace solárních panelů pro napájení některých provozních budov v Dubaji a používání elektrických vozidel na palubě i na zemi.

Více informací o ekologických iniciativách společnosti Emirates najdete zde.

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by vás zajímat
Close
Back to top button