Možná si myslíte, že jet do Španělska za koňmi se nevyplatí, protože je to daleko. Ale takové možnosti, jaké nabízí Španělsko, pokud jde o koňskou turistiku, nenajdete jen tak někde. A nejde jen o projížďky na koni, ale i o koňské slavnosti, starobylé jezdecké konírny přebudované na muzea, projížďky v kočárech a jiné.
Ve Španělsku si můžete vychutnat jedinečný zážitek při jízdě na koni po jedné z největších sítí stezek pro dobytek v Evropě a přitom obdivovat přecházející býky, krávy a ovce vedené jejich pastevci. Ve Španělsku je více než 40 certifikovaných koňských cest a některé z nich jsou velmi originální. Je již obecně dost známo, že například Svatojakubskou cestu, a to nejen její francouzskou variantu, lze absolvovat na koni. Podobně je to i v případě Vía de la Plata ze Sevilly na sever do Astorgy.
Ale o trase s názvem Don Quijote na koni v oblasti La Mancha, která vás provede některými přírodními oblastmi, které jsou součástí slavného Cervantesova románu, konkrétně přírodní rezervací Lagunas de Ruidera, se toho ví málo. A přitom je tento zážitek dostupný z města Ciudad Real, kam se z Madridu dostanete rychlovlakem za pouhou hodinu.
Jinou originální trasou je takzvaná sopečná trasa umožňující přístup k sopce Cerros de Agras, jediné přístupné sopce v regionu Valencie. Ve Valencii je mnoho dalších možností, jak pro zdatné i méně zdatné milovníky koní zorganizovat vyjížďku, například podél řeky Turia.
Jízda vedle tyrkysových zátok
Jednou z největších přírodních atrakcí Španělska jsou jeho přírodní stezky a Greenways, téměř 10 000 kilometrů tras, které využily staré silniční infrastruktury a byly obnoveny pro pěší turistiku, cykloturistiku a jízdu na koni. Jedním z nejkrásnějších příkladů je přírodní stezka Camí de Cavalls, 185 kilometrů mezi zátokami s tyrkysovou vodou, lesy a útesy, které lemují ostrov Menorca.
Přizpůsobené ubytování a množství jezdeckých center
Španělská jezdecká centra mají vynikající zázemí pro provozování tohoto sportu. Kromě výuky jízdy na koni pro všechny úrovně nabízejí projížďky v kočáře, jednoduché aktivity pro rodiny atd. Různá sdružení a společnosti jezdecké turistiky organizují trasy, které mohou trvat od jedné hodiny až po několik dní, v závislosti na vašich jezdeckých zkušenostech, s přizpůsobenými hostinci (se stájemi), zkušenými průvodci a týmem jezdců, veterinářů a kovářů. Kromě toho se stále častěji objevují malé venkovské hotely, které nabízejí výuku jízdy na koni nebo originální návrhy, jako je jízda na koni za noci s úplňkem. Na tomto webu si vyberete přímo podle oblasti trasy a společnosti, které se koňské turistice věnují http://www.turismoecuestre.org/.
Kam jet, abyste si prohlédli španělského plnokrevníka zblízka?
Přece do Córdoby! Španělský plnokrevník je symbolem španělské kultury a patří k nejstarším a nejcennějším koním na světě. Jeho historie sahá až do dob Seneky, do doby, kdy se mluvilo o koni Hispánie. Avšak až v 16. století se král Filip II. rozhodl vybudovat královské stáje v Córdobě a získat nové plemeno „dokonalých koní“. O několik století později můžete tyto stáje sami navštívit a za soumraku zhlédnout jezdeckou show „Pasión y Duende del Caballo Andaluz“ (Vášeň a duch andaluského koně). Ceny za sedmdesátiminutové představení se pohybují od 11,50 do 28 eur za osobu.
Také v Andalusii, ve městě Jerez, se konají představení Královské andaluské školy jezdeckého umění. Po celém Španělsku se pořádá řada slavností, na kterých můžete vidět jezdce v typických kostýmech, jako je například pouť v El Rocío v Huelvě (Andalusie), slavnost koní v Jerezu de la Frontera, koňské závody na pláži v Sanlúcar de Barrameda nebo slavnosti Sant Joan na Menorce. Ale nejoriginálnější z nich je Caballada v Atienze.
Na závěr malá soutěž, výherce dostane box se třemi láhvemi španělského olivového oleje a časopis Země světa, pokud odpoví správně na dvě otázky. Odpovědi budou slosovány, slosování proběhne 30. 9. 2024.
Zuzana Churanová, španělská kancelář pro cestovní ruch OET Vídeň