NovinkyPředpisy & regulaceUdržitelná turistikaZahraničí

Amsterodam sníží počet výletních lodí a omezí výstavbu hotelů

Vedení Amsterodamu chce do pěti let snížit počet výletních lodí na říčních kanálech ve městě na polovinu. Od roku 2028 bude moci v přístavu kotvit maximálně 1150 lodí. Kromě toho město kvůli nadměrnému turismu nebude povolovat výstavbu nových hotelů. Radnice nizozemské metropole si od opatření slibuje omezení počtu turistů a zlepšení kvality života místních obyvatel, uvedla v tiskových prohlášeních.
Foto: Pixabay

V posledních letech se počet výletních lodí na říčních kanálech prudce zvýšil. Zatímco v roce 2011 se jich po řece v Amsterodamu plavilo 1327, loni už jich bylo 2125 a přepravily přes 500 000 cestujících. Podle radnice už jsou tyto počty neúnosné a znepříjemňují pobyt ve městě nejen jeho obyvatelům, ale i samotným turistům. “Myslíme si, že je důležité, aby Amsterodam zůstal příjemným místem pro každého. To někdy zahrnuje obtížná rozhodnutí, ale to je nezbytné pro čisté, udržitelné a obyvatelné město,” uvedla radnice.

Vysoký počet návštěvníků vede také k růstu počtu noclehů, hustější silniční dopravě i zvýšeným nárokům na zásobování. To vše zvyšuje také emise města, které si zakládá na svém ekologickém postoji. Plánovaná opatření podle analýzy objednané radnicí povedou k poklesu o 271 000 návštěvníků ročně. Vedení města počítá i s dopady na svůj rozpočet, který tomu hodlá ještě letos přizpůsobit.

Foto: Pixabay

Dalším opatřením je výrazné omezení výstavby nových hotelů. Nový hotel bude moci být v nizozemském městě postaven jen v případě uzavření jiného. Zároveň se nesmí zvýšit počet lůžek a nový hotel musí být lepší než ten předchozí, například z hlediska udržitelnosti. Pravidlo se nevztahuje na hotely, které už povolení obdržely. “Chceme učinit a udržet město obyvatelným pro místní i návštěvníky. To znamená: žádný nadměrný turismus, žádné nové hotely a ne více než 20 milionů hotelových přenocování turistů za rok,” uvedlo město v dnešním prohlášení.

Amsterdam již v loňském roce rozhodl o zákazu vjezdu velkých námořních výletních lodí do centra města. Centrální terminál pro výletní lodě na řece IJ poblíž hlavního amsterodamského vlakového nádraží bude uzavřen a přesunut mimo centrum.

Amsterodam se stal obětí své vlastní popularity, ročně ho navštíví až 20 milionů lidí, z nichž některé přiláká pověst města večírků.

Newsroom TTG / ČTK

Ukázat další

Související články

Back to top button