Kam jet?NovinkyRakouskoUdržitelná turistikaZahraničí

KitzSki express vás doveze z Prahy až pod Hahnenkamm. Vleky se rozjedou 10. listopadu

Zima je za dveřmi. Horská střediska představují novinky. „Nechceme být větší, chceme být lepší,“ říká Christian Wörister, předseda představenstva Kitzbühler Bergbahnen v jedné z nejatraktivějších rakouských destinací. První vleky tu otevřou už 10. listopadu. Chystá i přímé spojení s Prahou autobusy KitzSki express.

Foto: Michael Werlberger / KitzSki

Jen abychom měli jasno hned pro začátek, co všechno tu najdete:

57 lanovek a vleků v 7 oblastech 2 spolkových zemí, 233 km sjezdovek na 575 hektarech plochy, 1200 zasněžovacích mašin a 60 horských restaurací. Víte, že jednu na Kitzbühler Hornu si tu pronajímá český majitel Jindřich z Prahy a jedna ještě na nájemce čeká?

Autobusová linka KitzSki jezdí z dvě hodiny vzdáleného Mnichova úspěšně už několik let. Ráno tam a večer zase zpět. Z Prahy vyrazí poprvé ve čtvrtek 14. 12. a domů vás odveze v neděli 17. 12. „Po osvědčení připravíme pro tuhle zimu ještě aspoň dva až tři další termíny, pak koupíme sami autobusy. Chceme nabídnout výhodné balíčky s ubytováním a skipasy, ještě lepší ceny dostanou členové Alpenvereinu,“ chystá se ředitel kitzbühelských lanovek.

Foto: Michael Werlberger / KitzSki

Český trh je pro něj jeden z pěti nejdůležitějších. A nemíří jen na ty, kdož nemají vlastní auto (třeba ve Vídni je 40 % domácností bez auta…), ale hlavně na lepší životní prostředí. Do Kitzbühelu se dá dojet i vlakem, nová zastávka stojí i přímo pod Hahnenkammem. Místní doprava je tu zdarma, za což region platí 1,5 milionu eur ročně dopravci PostBusu.

„Otvíráme taky dva nejudržitelnější vleky v Alpách, zásobené povětšinou z fotovoltaického zdroje. Když nebude jezdit, sedačky uklidíme do garáže, aby nerušila zvířata,“ dodává. Nové šestisedačky Trattenbach a Gauxjoch s kapacitou 2400 osob/hodina vylepší propojení na Zweitausenderu (2004 m) k Thurnskému průsmyku. „Životnost vleků je přibližně čtyřicet let, z toho vyplývá, že každý rok bychom měli zajistit jeden nový, abychom udrželi kvalitu,“ říká ještě Wörister.

Foto: Michael Werlberger / KitzSki

Investice činila 25 milionů eur. Společnost však měla loni obrat 60 milionů eur, za sezonu prodá 1,5 milionu skipasů a zaměstnává v zimě 450 lidí. Základní cena denního skipasu jde od 60 do 72 eur, oproti loňskému úspornému režimu se však vrací večerní lyžování a kvalita dalších služeb.

Naproti jde také digitalizaci. Kitzbühel jako první evropský resort nabídne skipasy pouze v mobilu. Online (www.shop.kitzski.at) je zakoupíte za dynamické ceny se slevou až 20 % podle časového období. V aplikaci KitzSki App pak můžete mj. sledovat ujeté kilometry, hodiny a rychlosti. „Na Streitecku na skimovie route číslo 16 každý den napícháme nový obří slalom. Nejlepších deset lyžařů podle změřeného času dostane pozvánku do VIP na světový pohár na Hahnenkammu,“ předkládá skvělou cenu.

Foto: Michael Werlberger / KitzSki

Kratší zima posouvá zimní aktivity do vyšších poloh. Samotný Kitzbühel neleží nejvýš (762 metrů). V údolí najdete okolo 50 běžeckých tras, tu nejlepší na golfovém hřišti u Schwarzsee. Další dva pětikilometrové okruhy budou nahoře na Hahnenkammu (lanovka a vstup na ně za 15 eur), kde vyroste i bruslařská plocha. Na pět značených a udržovaných skialpových tras se může bez poplatku.

Kitzbühel, vyhlášený nejlepším lyžařským resortem roku 2023, však plánuje dál už i příští léto. „Změny klimatu nás směřují k tomu, že chceme, aby se podíl letních aktivit od května do listopadu zvýšil z dosavadních deseti a dvacet procent. Letošní léto bylo úspěšné, investoval se víc než milion eur a máme 30 kilometrů bike trailů. Staví se bike trail i na Streifu, který by se měl otevřít v roce 2025. O rok později sem chceme dostat i světový pohár horských kol ve sjezdu,“ chystá se předseda představenstva. Podobný double zima-léto, resp. lyže-kola zvládá zatím jen švýcarské Lenzerheide.

Foto: Michael Werlberger / KitzSki

A kdyby vám samotný Kitzbühel nestačil, můžete se nadechnout do celé oblasti SkiWelt Wilder Kaiser. Dohromady nabízejí 545 km sjezdovek a 15 000 ubytovacích míst. „Na nich pak množství aktivit pro rodiny, skupiny přátel i seniory. Třeba lyžování při východu slunce, výlety na sněžnicích a silvestrovskou laser show. Poptávku pro gastro zážitcích naplňuje workshop, kde se naučíte připravit oblíbenou tradiční pochoutku Kaiserschmarrn. Každý čtvrtek v 10.45 s Tamarou Lechnerovou. A pak ještě v březnu (22.–24.) pořádáme veliký zimní Woodstock, festival dechovky,“ láká Christoph Stöckl, ředitel oblasti Kitzbühelské Alpy-Brixental. Připít se dá lokální specialitou Kraftinger schnapps, pálenkou ze zelí, kterou tu dovolil pálit dekretem císař Franz Josef. Není dobrá, ale zdravá…

Tomáš Nohejl

Ukázat další

Související články

Back to top button