DopravaNovinkyŠvýcarskoUdržitelná turistikaZahraničí

Swiss Travel Pass, klíč k dopravě po Švýcarsku

Veřejná doprava ve Švýcarsku je nejlepší na světě: vlakem, autobusem, lodí nebo lanovkou se pohodlně, rychle a na čas dostanete prakticky všude, pohodlně a včas. Přestože dopravu zajišťuje kolem 200 různých společnosti, cestujícímu stačí jediná jízdenka: Swiss Travel Pass.

Běžci na stezce Piz Bernina u jezera Lago Bianco, vlaková souprava Rhétských drah (RhB). Foto: Switzerland Tourism
Běžci na stezce Piz Bernina u jezera Lago Bianco, vlaková souprava Rhétských drah (RhB). Foto: Switzerland Tourism

Ve Švýcarsku člověk nepotřebuje vůbec jezdit autem: veřejnou dopravou se dopravíte i do nejodlehlejších koutů země, a Švýcaři jsou na to patřičně hrdí. Veřejná dopravní infastruktura má celkovou délku tras 24 500 km, z toho plných 5,100 km železnic, na nichž působí 74 (!) železničních společností. Švýcarsko je země vody a země hor, a tak se přepravu místních i turistů starají také lodní společnosti a bezpočet lanovek. Silnice, tratě i dopravní prostředky patří navíc technicky k naprosté světové špičce.

Aplikace Swiss Travel Guide. Foto: Switzerland Tourism
Aplikace Swiss Travel Guide. Foto: Switzerland Tourism

K využívání takto pestré a bohaté sítě stačí přitom zakoupit jedinou jízdenku: Swiss Travel Pass. Původně vznikla pro místní obyvatele, časem se ovšem z jízdního dokladu vydávaného společností Swiss Travel System stala praktická a nezbytná výbava zahraničních návštěvníků Švýcarska a jeden z marketingových taháků

Držitelé jízdenky Swiss Travel Pass mohou bezplatně využívat také horské železnice a vlaky na Rigi, Stoos a Stanserhorn. Na ostatních lanovkách lze využít slevu 50 %, ovšem mimo Jungfraujoch, kde platí sleva 25 %. Kromě veřejné dopravy lze na tuto síťovou jízdenku také čerpat řadu jiných služeb.

Swiss Travel Pass

Swiss Travel Pass umožňuje neomezené cestování vlaky, autobusy a loděmi po celém Švýcarsku.

 • platí 3, 4, 6, 8 nebo 15 po sobě následujících dní
 • v ceně jsou i speciální panoramatické (např. Ledovcový expres), je třeba jen zaplatit příplatek
 • hromadná doprava v 90 švýcarských městech.
 • děti do 6 let je zdarma, děti do 16 let 50 % sleva
 • mladiství do 25 let mají 30 % sleva na nákup jízdenky Swiss Travel Pass.
 • 50 % sleva na většinu horských železnic a lanovek
 • platí také jako Museum Pass, který vás opravňuje ke vstupu do 500 muzeí (www.museumspass.ch).
 • Turistický autobus. Foto: Switzerland Tourism
  Turistický autobus. Foto: Switzerland Tourism

Swiss Travel Pass Flex

Swiss Travel Pass Flex rovněž umožňuje neomezené cestování v celé veřejné dopravní síti ve Švýcarsku. Na rozdíl od Swiss dokladu Travel Pass ale nemusejí dny cestování následovat bezprostředně po sobě.

 • platí 3, 4, 6, 8, nebo 15 dní v průběhu jednoho měsíce
 • děti do 6 let zdarma, děti do 16 let 50 % sleva při nákupu Swiss Travel Pass Flex
 • a mladiství do 25 let 30 % sleva při nákupu Swiss Travel Pass Flex
 • Bonus k jízdence je 50 % sleva na většinu horských železnic a lanovek. Swiss Travel Pass platí také jako Museum Pass, který vás opravňuje ke vstupu do 500 muzeí (www.museumspass.ch) – bonus platí pouze ve zvolené dny!
 • Loď na jezeře Zug. Foto: Switzerland Tourism
  Loď na jezeře Zug. Foto: Switzerland Tourism

Swiss Half Fare Card

Swiss Half Fare Card je jízdenka, která opravňuje k jízdě vlaky, autobusy, loděmi, MHD a na většině horských železnic a lanovek za poloviční cenu. Je ideální pro kratší cesty a výlety po celém Švýcarsku. Swiss Half Fare Card je k dostání na švýcarských nádražích a u prodejců Swiss Travel System v ČR. Platnost Swiss Half Fare Card je jeden měsíc.

Pár vystupuje z vlakuk na ozubnicové železniční trati Rochers-de-Naye. Foto: swiss-image.ch/Andre Meier
Pár vystupuje z vlakuk na ozubnicové železniční trati Rochers-de-Naye. Foto: swiss-image.ch/Andre Meier

Swiss Family Card

Rodiny mohou při koupi jízdenky Swiss Travel System požádat o bezplatnou rodinnou kartu Swiss Family Card. S tou cestují děti do 16 let ve švýcarské síti veřejné dopravy v doprovodu alespoň jednoho rodiče zdarma, pokud vlastní jízdenku STS. Platnost Swiss Family Card je jeden měsíc.

Mapa STS 2023

Tato pomůcka pro plánování obsahuje turistickou mapu, mapu platnosti a ceník jízdenek Swiss Travel System pro daný rok, a také praktické tipy pro návštěvníky Švýcarska.

Červeně jsou označeny vlaky, žlutě autobusy, modře lodě a černě lanovky a horské železnice. Plná čára značí 100 % slevu z jízdného, tečkovaná čára značí 50 % slevu z jízdného pro držitele jízdenek STS.

Kde koupit Swiss Travel Pass?

Jízdenky STS jsou určeny zahraničním návštěvníkům s trvalým bydlištěm mimo území Švýcarska a Lichtenštejnska. Swiss Travel Pass, a jeho varianty Swiss Travel Pass Flex a Swiss Half Fare Card lze pořídit elektronicky a prokazovat s nimi v mobilním telefonu – buď v podobě PDF nebo v mobilní aplikaci (např. Peněženka). Swiss Travel Pass (STS) se vydává na jméno a na vyžádání je k němu třeba předložit doklad totožnosti.

V České republice je možné si jízdenky zakoupit předem u cestovní kanceláře Švýcarsko vlakem (www.svycarsko-vlakem.cz), ČEDOK Exclusive (www.exclusive-travel.cz) a u mezinárodních přepážek ČD (www.cd.cz).

Kolik to letos stojí?

Ke stažení je k dispozici aktuální ceník jízdenek Swiss Travel System pro rok 2023 ve formátu PDF. Ceny jízdenek jsou uvedeny pro 1. i 2. třídu ve švýcarských francích. V nabídce je Swiss Travel Pass (i ve verzi Youth, Flex a Youth Flex) na 3, 4, 6, 8 a 15 dní), Swiss Half Fare Card a Swiss Family Card.

Ukázat další

Související články

Back to top button