MaledivyNovinkyUdržitelná turistika

Atoly Haa Alifu a Haa Dhaalu: zajímavosti z doprovodného programu Storytellers’ Conference

Účastníci Storytellers’ Conference 2023, kterou agentura Visit Maldives pořádala 30. května, v rámci doprovodného programu navštívili na nejsevernějším konci Malediv atoly Haa Alifu a Haa Dhaalu. Ty jsou oblíbené pro své nádherné pláže, korálové útesy, kulturní bohatství i historii.

Ostrov Flladhoo z ptačí perspektivy
Ostrov Filladhoo z ptačí perspektivy. Foto: Zuvaan Masveriya

Dobrodružství začalo příjezdem do hotelu Barefoot Eco Hotel na pobřeží půvabného ostrova Hanimaadhoo, kde influencery, bloggery a další tvůrce přivítaly vřelé úsměvy a pohostinnost místních. Z této základny poté hosté vyráželi na výpravy, kde mluvili s místními přímo u nich doma, ochutnávali tradiční občerstvení, sbírali autentické zážitky a pěšky, na kole nebo na lodi (při západu slunce) objevovali pravé Maledivy. „Je těžké označit nějaký zážitek za nejsilnější: celá konference byla neuvěřitelná,“ vzpomíná jeden z účastníků, Payal z Indie.

Sultánův odkaz na Utheemu

Utheemu je rodištěm sultána Mohameda Thakurufaanu, který v 16. století statečně bojoval proti Portugalcům. Lze tu navštívit sultánovo sídlo Utheemu Ganduvaru, v němž je nyní zřízeno fascinující muzeum. Vstoupíte do sultánova světa a prohlédnete si místnosti plné historických artefaktů, předmětů z vládcova majetku a obrazů z jeho života.

V regionu se nachází pozoruhodná mešita Kandhuvalu, postavená mezi lety 500 až 1502 našeho letopočtu. Při procházce nádvořím narazíte na jedinečnou stavbu zvanou „veu“, která připomíná bazén. Navštivte archeologický strom Kaani, symbol maledivské historie, a poté si vychutnejte občerstvení na pláži Utheemu, doprovázené místními specialitami a kulturními představeními.

Foto: Visit Maldives

Potápění podmořskou historií

Navštívit vrak lodi u ostrova Filladhoo je pro milovníky potápění se zálibou v historii nutností. V roce 1963 se na jihovýchodním pobřeží Filladhoo potopila loď „Captain Pentails“ a její vrak, spočívající 15 metrů pod hladinou, je teď skvělým místem pro šnorchlování. Na ostrově lze také pěstovat vodní sporty, například vodní lyžování nebo wakeboarding, a je tu možné si vyzkoušet si tradiční maledivský rybolov.

Foto: The Barefoot Eco Hotel
Foto: The Barefoot Eco Hotel

Luxus a pohodlí

Čtyřhvězdičkový Barefoot Eco Hotel se nachází v téměř nedotčeném lese, na ostrově Hanimaadhoo. S mezinárodním letištěm Malè je spojený pravidelnou leteckou linkou s intervalem kolem 45 minut. Hustá vegetace tu poskytuje dokonalé nejen soukromí i možnost zažít nedotčenou přírodu a pravé přírodní Maledivy, společně s veškerým pohodlím. K hotelu přiléhá soukromá půlkilometrová písečná pláž a tyrkysová laguna. Hotel byl otevřený v roce 2015 a od počátku se zaměřuje na zásady udržitelného cestovního ruchu a v roce 2021 získal certifikát udržitelného hotelu od od Světové rady pro udržitelný cestovní ruch (GSTC).

V Barefoot Eco Hotelu se účastníci Storytellers’ Conference zaposlouchali do poutavé přednášky, kterou přednesl místní mořský biolog. Dozvěděli se leccos o životě manty a o organizaci Manta Trust. Pochutnali si na vynikající maledivské večeři a poté se zaposlouchali do tradiční hudby při vystoupení boduberu, k němuž se nadšeně připojil i personál hotelu.

Foto: Hondaafushi Island Resort

Lázně v džungli

Hondaafushi Island Resort je úchvatný ostrovní ráj plný listnaté džungle a jiskřivě bílého písku. Můžete se tu koupat v teplé tyrkysové laguně, za svitu hvězd si užívat soukromou večeři ve dvou nebo se vydat na výlet lodí za poznáním. Lázně v džungli jsou oázou klidu obklopenou zelenou tropickou vegetací, kde si můžete zvolit baliljské či mezinárodní procedury. K dispozici je také infinity pool s barem.

Ukázat další

Související články

Back to top button