Kam jet?Města & regiony ČRNovinkyPrahaUdržitelná turistika

Prague City Tourism láká na brutalistní stavby 

Společnost Prague City Tourism odpovídá sérií nových vycházek na aktuální trend zájmu o architekturu brutalismu. Spolupracovala na nich s umělcem Vladimírem 518. Stavby se navíc často nacházejí mimo historické centrum a návštěvníci metropole se tak rozptýlí i do jinak méně navštěvovaných čtvrtí, což pomáhá ulevovat právě přetíženým historickým památkám.

Foto: PCT

“Souzníme s Vladimírem 518 v tom, že chceme destigmatizovat architekturu let 1958–1989, o kterou je zejména u mladší generace rostoucí zájem. Současně vycházkami o pražském brutalismu představujeme Pražanům i turistům méně známé aspekty města a ulevujeme dlouhodobě přetíženému historickému centru,” vysvětluje místopředsedkyně představenstva Prague City Tourism Jana Adamcová.

V rámci podpory udržitelného turismu byla vyvinuta nová webová stránka prague.eu/brutalismus. Milovníci Prahy na ní naleznou program vycházek a prohlídek, týkajících se brutalistních staveb v Praze. Součástí stránek jsou také edukativní videa zaměřená na historii těchto objektů, která představují významné architekty a autory brutalistních staveb, jako jsou například Karel Prager nebo manželé Machoninovi. Tváří videí se stal Vladimír 518, který se architektuře druhé poloviny 20. století dlouhodobě věnuje.

Foto: PCT

“Největší odkaz této architektury do dnešní doby je to, že i v době nesvobody se dělala velice kvalitní a svobodná architektura, která byla vyvzdorovaná na dobových podmínkách. Plivání na tuhle architekturu byla nespravedlnost, tak jsem se tomu začal věnovat,” popisuje svůj vztah k brutalismu Vladimír 518 a dodává: “Bylo mi líto těch lidí, bylo mi líto těch staveb, bylo mi líto té dezinterpretace, která nastala, a myslím si, že po těch letech je zřejmé, že se podařilo něco změnit, ” doplňuje umělec Vladimír 518.

“Ať už se jedná o prohlídky Kongresového centra, magistrály nebo teplotechny, zájem o vycházky po brutalistních a neofunkcionalistických stavbách nám dává na vědomí, že se o tento styl zajímá stále více lidí a v nějakém ohledu se vrací do módy,” uzavírá Pavla Bartásková z průvodcovských služeb Pragensia viva.

Nová stránka nabízí rovněž faktografické informace i zajímavosti o jednotlivých stavbách, mimo jiné například o sídlišti v Kobylisích nebo o Kongresovém centru Praha, které je jednou z neofunkcionalistických dominant Prahy.

Další důležité informace naleznete na našem Twitteru @PrgCityTourism nebo LinkedIn Prague City Tourism.

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button