ChorvatskoData & studieEvropaKam jet?NovinkyUdržitelná turistikaZahraničí

Chorvatsko očekává rekordní sezonu a cílí na udržitelný cestovní ruch

Zastoupení Chorvatského turistického sdružení pro Českou a Slovenskou republiku uspořádalo koncem minulého týdne tiskovou konferenci, během níž seznámilo přítomné novináře s výsledky turistického ruchu Chorvatska v loňském roce, jakož i s výsledky předsezonního období letošního roku od ledna dosud a připravovanými novinkami pro letošní sezonu.

Tisková konference se uskutečnila v luxusním hotelu Falkensteiner Hotelu Praha v Praze 1. Na snímku Její Excelence velvyslankyně Chorvatské republiky paní Liljana Pancirov společně s Miodragem Mlačićem, ředitelem zastoupení Chorvatského turistického sdružení pro Českou republiku a Slovensko. / Foto: Amara Zemplinerová

Rok 2022 znamenal pro Chorvatsko návrat k předcovidovým výsledkům cestovního ruchu, pokud se týká počtu návštěvníků a strávených nocí v zemi.  S celkovým počtem 18,2 milionu příjezdů a 104,8 milionu přenocování se minulý rok téměř srovnal s rekordním rokem rok 2019. V počtu příjezdů se jedná o 91% ve srovnání s rokem 2019 a v počtu přenocování dokonce 96,4 %. K tomuto úspěchu nemalým podílem přispěli také turisté z České republiky, kteří v roce 2022 s 894 tis. příjezdů dokonce o 13 % překročili rekordní výsledek roku 2019, kdy Chorvatsko navštívilo 790 tis. návštěvníků z Česka.

Foto: Pixabay

„Česká republika tradičně patří k nejvýznamnějším zdrojovým trhům chorvatského cestovního ruchu a jsme velmi rádi, že pro české turisty si Chorvatsko dlouhodobě udržuje pozici mezi nejžádanějšími destinacemi pro letní dovolenou. Přijíždějí zejména rodiny s dětmi, a to v letních měsících v době prázdnin, ale v posledních letech se Chorvatsko stále více stává populární i mezi návštěvníky, kteří mají v oblibě aktivní trávení dovolené a vyhledávají aktivity jako treking, cykloturistiku, jachting, vodní sporty a přijíždějí i mimo hlavní sezonu,“ informoval Miodrag Mlačić, ředitel zastoupení Chorvatského turistického sdružení pro Českou republiku a Slovensko. „V letošním roce očekáváme další nárůst příjezdů turistů z České republiky, k čemuž jistě významně přispěje začlenění Chorvatska do schengenského prostoru, což pro návštěvníky z České republiky, kteří ve velké míře používají pro cestu vlastní automobily, znamená rychlejší průjezd na hraničních přechodech a zkrácení cesty,“ dodal Miodrag Mlačić.

Foto: Pixabay

Chorvatsko také intenzivně rozvíjí i další segmenty turistické nabídky, jako je například luxusní turistika, wellness programy, rurální turismus a ve strategii dalšího rozvoje hraje významnou roli podpora diverzifikace turistického ruchu směrem k objevování vnitrozemí Chorvatska, případně dosud méně známých a navštěvovaných přímořských oblastí, což je plně v souladu se strategií rozvoje chorvatského turistického ruchu pro období do roku 2030, která je v současné době ve stadiu příprav a bude součástí nového zákona o cestovním ruchu, který nabyde platnosti v roce 2024.

Foto: Pixabay

Češi a jejich preference v Chorvatsku

TOP regiony 1. Splitsko-dalmatský, 2. Istrijský, 3. Zadarský, 4. Přímořsko-goranský, 5. Šibenicko-kninský, 6. Dubrovnicko-neretvanský

TOP destinace 1. Umag, 2. Medulin, 3. Baška Voda, 4. Poreč, 5. Biograd na Moru, 6. Crikvenica

Průměrný počet přenocování Čechů v Chorvatsku je 6,7 dne, okolo 28 % příjezdů do Chorvatska je uskutečňováno přes cestovní kanceláře, zbytek individuálně. Preferované ubytování jsou objekty v domácnosti, hotely a kempy. K hlavním lákadlům samozřejmě patří moře, příroda a také city break turismus. A jak zaznělo na tiskové konferenci, Chorvatsko cílí v České republice jako destinace s bohatou a různorodou nabídkou, podporuje růst víkendových pobytů v předsezonním a posezonním období, podporuje nové motivy pro cestování (eno-gastro, outdoodor, kultura) a dalších druhů ubytování vyšší kategorie, snaží se o zvyšování atraktivity nejen přímořských, ale také rurálních a vnitrozemských destinací pro všechny věkové skupiny s důrazem na mladé lidi a klade důraz na trvale udržitelný rozvoj cestovního ruchu Chorvatska.

Foto: Pixabay

 

Inovativní a udržitelný cestovní ruch v Chorvatsku

Na jaře 2021 byl zahájen Národní plán obnovy a odolnosti, který se týká podpory udržitelného, inovativního a odolného cestovního ruchu. Jedná se o dosud největší balíček přímé podpory pro odvětví cestovního ruchu. V období do roku 2026 jsou na něj vyčleněny téměř 3 miliardy eur. Tato částka bude přidělena na základě veřejných soutěží, které ministerstvo vyhlásí po schválení plánu, přičemž 60 % přidělených prostředků bude určeno podnikatelům usilujícím o přímé investice v soukromém sektoru. U každého projektu je možné spolufinancování až do výše 100 procent.

Foto: Pixabay

Zelená, digitální

 

Cílem je zvýšit odolnost a udržitelnost odvětví cestovního ruchu prostřednictvím zelené a digitální transformace, přispět k oživení odvětví cestovního ruchu a zvýšit přidanou hodnotu a nepřímý dopad cestovního ruchu na ostatní odvětví. Všechny projekty v rámci plánu musejí souviset s reformou odvětví cestovního ruchu, přispívat k zelené a digitální transformaci a být příkladem excelence v oblasti udržitelných technologických řešení.

Foto: Pixabay

Chorvatsko vysazuje miliony stromů

V souladu s cíli Pařížské dohody se Evropská unie zavázala, že se do roku 2050 stane uhlíkově neutrální. Jelikož je Chorvatsko oblíbenou turistickou destinací, vláda Chorvatské republiky, ministerstvo cestovního ruchu a sportu, ministerstvo hospodářství a udržitelného rozvoje a ministerstvo zemědělství přispějí k boji proti změně klimatu další kompenzací emisí skleníkových plynů. Na základě odhadovaných emisí z turistických vozidel a ročního množství CO2, které může “pohltit” strom, vznikl počet dalších stromů, které je třeba každoročně vysadit, aby se kompenzovaly emise z vozidel způsobené cestovním ruchem. Plánuje se rozdělit celkem 116 turistických spolků podle jejich žádostí o pořízení sazenic určených pro turistické cíle s cílem snížit uhlíkovou stopu. Chorvatsko tak přispěje k naplnění cílů Glasgowské deklarace o lesích a využívání půdy a k dalšímu udržitelnému rozvoji cestovního ruchu

Foto: Pixabay

A jaké jsou letošní novinky v Chorvatsku v oblasti ubytování?

Chorvatské regiony budou i v roce 2023 inspirovat výjimečným ubytováním. Chorvatsko je světově proslulé svou pohostinností, rozmanitým hotelovým průmyslem a výjimečným ubytováním, od velkých globálních pětihvězdičkových hotelových franšíz až po jedinečné butikové hotely a udržitelný luxus. I letos tato prázdninová destinace na pobřeží Středozemního moře inspiruje výjimečným ubytováním a novými hotely. Doporučuje se například pruhovaný maják Tajer umístěný na výběžku malého ostrova Sestrica Vela v Národním parku Kornati. Po probuzení jsou hosté tohoto speciálního ubytování odměněni výhledem, který jinak mohou zažít jen turisté na lodích.

Dětské sny se mohou splnit v letovisku Plitvice Holiday Resort, jen je podstatně luxusnější, než si pamatujete z dětství. Ubytujte se v domku na stromě! Nachází se v těsné blízkosti Národního parku Plitvická jezera, vysoko v korunách borovic, takže jste velmi blízko přírodě a můžete si dovolenou užít naplno a se spoustou soukromí. Letos se turisté mohou těšit na některé nové, některé zrekonstruované hotely, nádherné domy, nově vybudované bazény a modernizované prostory, obnovená historická místa a mimořádné výhledy a jedinečné zážitky.

Po dvouleté renovační fázi byl v březnu 2022 v Pule otevřen kompletně zrenovovaný pětihvězdičkový Hotel Grand Brioni. Hotelová skupina Arena Hospitality do přestavby investovala 35 milionů eur. Hotel má 227 pokojů na sedmi podlažích a wellness centrum o rozloze 1300 m2. Hosté mají k dispozici mnoho digitálních funkcí. Mohou například použít vlastní mobilní telefon k otevření pokoje nebo nastavení teploty. Arena Hospitality Group expanduje také do kontinentálního Chorvatska a plánuje otevřít svůj první hotel v Záhřebu, který bude zároveň prvním art’otelem v Chorvatsku. Značka art’otel je rozpoznatelná podle specifického stylu inspirovaného uměním a je součástí globální hotelové skupiny Radisson. Art’otel Zagreb bude mít celkem 115 ubytovacích jednotek. Hostům bude k dispozici další vybavení, jako je wellness a fitness centrum, restaurace, která bude otevřena i pro veřejnost, nejen pro hotelové hosty, menší konferenční místnosti a omezené parkoviště. Termín otevření tohoto hotelu je plánován na konec prvního čtvrtletí nebo začátek druhého čtvrtletí letošního roku.

Skupina Valamar hospitality investuje do svého pětihvězdičkového kempu: Istria Premium Camping Resort 5* (Valamar Riviera). Tento pětihvězdičkový kemp nedaleko Poreče nabízí prvotřídní kempování na pobřeží Jaderského moře. Čeká na vás nejbohatší výběr luxusního ubytování, od luxusních pozemků u moře a moderních kempinkových domů až po glampingové stany a stylově zařízené kempinkové vily s bazény. Skvělé ubytování v kempu dokonale doplňuje mimořádné zázemí, jako je prémiový rodinný aquapark Aquamar s více než 1000 m2 vodní plochy, atraktivní pláže, moderně vybavené místnosti pro hry a zábavu, dětské herny Maro, sportovní zóna V Sport a okouzlující restaurace, bary a obchody.

V současné době se realizují i menší hotelové projekty: hotel Faros na Hvaru prochází rekonstrukcí. Tento projekt společnosti Valamar je součástí investičního balíčku v hodnotě přibližně 300 milionů eur v destinacích Dubrovník, Rab a Makarská. Společnost Maistra rovněž rozšiřuje své portfolio v Záhřebu.

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button