AkceData & studieKam jet?NěmeckoTechnologieTOPTOP ESGUdržitelná turistikaZahraničí

Německo žije přípravami na UEFA EURO 2024, chystá ale i další turistická lákadla

U našich sousedů se očekává rok nabitý událostmi, které mají zvýšit příliv zahraničních turistů do Německa. Mezi plánované patří například akce spojené s 250. výročím narození malíře Caspara Davida Friedricha, 35 lety od pádu berlínské zdi nebo Chemnitz – Evropské hlavní město kultury 2025.

Foto: DZT

Německá turistická centrála (DZT) předpovídá další udržitelný nárůst pro incomingový turismus. Podle údajů Spolkového statistického úřadu v roce 2023 vzrostl počet mezinárodních přenocování ve srovnání s předchozím rokem o 18,8 procenta na 80,9 milionu, což představuje zhruba 90 procent objemu z roku 2019. Hlavní zdrojové trhy navázaly na rekordní výsledky roku 2019 anebo je dokonce překročily. V soutěži destinací se Německo podle výsledků World Travel Monitoru IPK International v roce 2023 umístilo jako top cestovatelský cíl pro Evropany na 2. místě za Španělskem.

Petra Hedorfer, předsedkyně představenstva DZT, vysvětluje: „V roce 2024 máme šanci dosáhnout výsledků rekordního roku 2019. Obchodní klimatický index v DZT Travel Industry Expert Panel stoupl v prvním kvartálu roku 2024 na 54 bodů, což je nejvyšší hodnota od počátku měření před dvěma lety. Přes nestálé hospodářské prostředí, narůstající náklady i geopolitické konflikty to dokládá vysoké hodnocení destinace Německo jako značky.“

Také počet přenocování českých turistů přijíždějících do Německa se v roce 2023 zvýšil na 1 415 000, což představuje nárůst i oproti roku 2019 o 2,2 procenta. Jan Pohaněl, vedoucí Německé turistické centrály pro ČR, k tomu dodává: „V uplynulém roce byl zaznamenán nový rekord v počtu přenocování českých hostů v Německu, což mimo jiné souvisí se skutečností, že Češi loni podnikli o šest procent více cest do zahraničí než v roce 2019 před koronavirovou pandemií. Ve srovnání s rokem 2022 nárůst přenocování v Německu činil úctyhodných 17,4 procenta.“

Berlín / Foto: DZT

Bilance 2023: významný nárůst ze všech regionů světa

Nejsilnějšími zdrojovými trhy zůstávají v roce 2023 evropské trhy, které generují téměř 77 procent německého incomingu. Nadprůměrný nárůst počtu přenocování vykazují podle Spolkového statistického úřadu USA s 22 procenty. Pozitivní trendy vykazují také potenciálně silné asijské trhy, které především v posledním kvartále 2023 zaznamenaly nárůst až o 42 procent.

Vysoká přidaná hodnota díky mezinárodní turistice

Destinace Německo chystá turisticky atraktivní eventy, jako je UEFA Euro 2024, které podle prognózy DZT přinese v celkovém objemu nárůst přenocování až do výše čtyř procent. Také další výjimečné kulturní události, jako je 250. výročí narození malíře Caspara Davida Friedricha, 35 let od pádu berlínské zdi nebo Chemnitz – Evropské hlavní město kultury 2025, se stanou důležitým lákadlem pro zahraniční hosty. Celkem by tedy mohla čísla přenocování narůst na úroveň před krizí.

Chemnitz / Foto: Pixabay

Šance pro udržitelnou dovolenou

Trendem se stává zodpovědná, klimaticky a k životnímu prostředí přívětivá dovolená. Typy dovolené v přírodě, jako letní aktivní dovolená na horách či pobyt na venkově v roce 2023 podle údajů IPK International překračují úroveň roku 2019. Podle výzkumu IPK International v 27 zdrojových trzích na 24 procent turistů vyloučilo ty destinace, které nemají žádné udržitelné nabídky, a dalších 49 procent o tom uvažuje. Německo se tedy podle této studie řadí do TOP 3 jako udržitelně vnímaná destinace.

Fotbalový svátek pro fanoušky z celého světa: UEFA EURO 2024

Od 14. června do 14. července 2024 ovládne Německo UEFA EURO 2024: turnaje se zúčastní týmy z 24 zemí, celkem 51 zápasů na stadionech bude sledovat přibližně 2,7 milionu návštěvníků a dalších sedm milionů fotbalových fanoušků se očekává ve fanzónách a na veřejných projekcích.

Již od března je ve všech hostitelských městech instalováno 11 velkoformátových nástěnných maleb s motivy týkajícími se síly fotbalu, které jsou projevem pohostinnosti a vytvářejí mosty mezi pouličním uměním, kulturou fanoušků a identitou hostitelů. V osmi z deseti měst vznikne “Stadion snů”, kde se spojí umění, kulturu a fotbal: Pro zúčastněné země jsou připraveny četné akce, turnaje pro děti a mládež i kulturní programy pro celou rodinu. V sedmi městech vzniká fotbalová vesnice, kde na místní i zahraniční hosty čeká živá zábava, představení, aktivity a samozřejmě i veřejné prohlídky během zápasů.

Stuttgart / Foto: DZT

Na zahajovacím koncertu festivalu EURO 2024 ve Stuttgartu v historických kulisách zámku vystoupí 13. června špičkoví němečtí interpreti: zpěvačka Leony, DJ a producent Topic, megahvězda Robin Schulz a místní techno hrdina Le Shuuk oslaví společně s fanoušky zahájení evropského šampionátu. Hlavní město Berlín pořádá fotbalový festival plný superlativů. V největší fanouškovské zóně se očekává kolem 2,5 milionu hostů. Podél ulice Straße des 17. Juni vznikne pop-up park s výhledem na Braniborskou bránu, kterou bude během turnaje rámovat největší fotbalová branka na světě. Aktuální kulturní program hostitelských měst je k dispozici online v němčině a angličtině zde.

Ve spolupráci s EURO 2024 GmbH, společným podnikem DFB a UEFA pro organizaci turnaje, DZT vybízí potenciální cestovatele do Německa, aby si návštěvu prodloužili i mimo samotné město, poznávali okolí a prodloužili si tak délku pobytu. Online portál DZT přináší tematický obsah o všech hostitelských městech. Poskytuje informace o nadšení Němců pro fotbal, kultuře německých fanoušků a cestovních cílech v hostitelských městech.

Foto: Pixabay

Fakta o Mistrovství Evropy ve fotbale 2024:

  • Zahajovací zápas 14. června 2024 v Mnichově: Německo : Skotsko
  • Maskot mistrovství Evropy, medvěd Albärt, vzdává hold plyšovému medvídkovi vynalezenému v Německu
  • 2,7 milionu vstupenek na 51 zápasů ve 22 hracích dnech.
  • 10 hostujících měst: Berlín, Mnichov, Frankfurt, Stuttgart, Kolín nad Rýnem, Düsseldorf, Dortmund, Gelsenkirchen, Lipsko a Hamburk.
  • Finále: 14. července 2024 v Berlíně

Caspar David Friedrich 2024 – 250. výročí narození nejvýznamnějšího malíře německého romantismu

Již od minulého roku představuje Německá turistická centrála (DZT) v rámci 250. výročí narození malíře Caspara Davida Friedricha nejdůležitější aspekty německého romantismu pro evropskou kulturu. Svými aktivitami v rámci tohoto jubilejního roku přináší DZT další cestovatelské příležitosti a vztahuje jeho nezaměnitelnou tvorbu k aktuálním tématům, jako je autenticita a touha po neporušené přírodě.

Malíř, grafik a kreslíř C. D. Fridrich patří k nejvýznamnějším umělcům romantismu. Jeho díla jsou ve světě tak populární, že se Friedrich stal po Albrechtu Dürerovi nejznámějším německým malířem. Jeho precizní kompozice se staly vyjádřením promyšleného ztvárnění krajiny jako symbolu romantismu.

Caspar David Fridrich: Severní moře v měsíční záři, Národní galerie Praha / Foto: Lenka Neužilová

Na počátku 19. století se Friedrichovy obrazy, v nichž krajinám přikládal náboženský význam a zaměřoval se na estetiku účinku, revolučním způsobem vymykaly jak tehdy převládajícímu chápání romantické malby jako sentimentálního umění exprese, tak i tradicím barokní a klasicistní krajinomalby. V tom je jeho primární přínos modernímu umění.

Putování přírodou, především na největším německém ostrově Rujána, ale také Labskými pískovci v Saském Švýcarsku s jejich bizarními skalními formacemi a mystickými údolími, bylo pro Caspara Davida Friedricha největším zdrojem inspirace. Tak se turistům nabízí šance zhlédnout velké množství výstav po celém Německu, vydat se po stopách tohoto světoznámého umělce také mimo města a prožít čas klidu v přírodě.

“Každé páté přenocování v prázdninové destinaci Německo se odehrává ve venkovských oblastech. Kromě toho roste zájem o nedotčenou přírodu, šetrné využívání zdrojů, klimaticky neutrální cestování a wellbeing. Zejména v Německu lze udržitelnou a kulturní nabídku ve městech optimálně kombinovat s výlety do přírody a přispívat tak k ochraně klimatu,“ doplňuje Petra Hedorfer.

Foto: Pixabay

AI influencer: DZT startuje pilotní projekt v oblasti umělé inteligence

Německá turistická centrála (DZT) se řadí mezi průkopníky využití nových technologií. Proto nyní k propagaci Německa jako turistické destinace startuje pilotní projekt s nasazením AI influencera. S pomocí aplikací umělé inteligence (AI) mohou tyto fungovat jako ambasadoři značky a propojovat potenciální cestovatele do Německa se skutečnými cestovními zážitky. Tento pilotní projekt prezentovala DZT v rámci veletrhu ITB v Berlíně, který se konal začátkem března tohoto roku.

Petra Hedorfer, předsedkyně představenstva DZT, vysvětluje: „Díky cílenému influencer marketingu jsme mnohonásobně zvýšili dosah našich příspěvků. V loňském roce jsme na kanálech influencerů dosáhli 148 milionů impresí. Nasazení umělé inteligence nám nyní otevírá další nekonečné možnosti. Prostřednictvím našeho projektu Open Data/Knowledge Graph jsme vytvořili infrastrukturu, díky níž mohou aplikace umělé inteligence neustále zaznamenávat a zpracovávat aktuální informace o široké škále turistických nabídek. Nasazením našeho vlastního AI influencera pro destinaci Německo chceme vytvořit moderního, počítačem generovaného ambasadora, který bude nepřetržitě komunikovat se svou komunitou ve virtuální i reálné síti a poskytovat inspiraci a individuální přístup k zákazníkům.“

DZT již využívá umělou inteligenci v rámci svých chatbotů. AI hraje také stále důležitější roli při vývoji a realizaci dalších digitálních marketingových nástrojů, jako jsou imerzivní technologie (virtuální realita, smíšená realita, rozšířená realita) a konverzační rozhraní (Smart Speaker).

Klíčem k úspěšné implementaci nástrojů s podporou umělé inteligence jsou sémanticky strukturovaná, počítačově čitelná data. DZT a její partneři pro to vytvořili prostřednictvím Open Data/Knowledge Graph potřebný základ. Od doby, kdy byl Knowledge Graph spuštěn, bylo již zpřístupněno více než půl milionu údajů o turistických zajímavostech a také údaje o infrastruktuře. Přímý přístup k obsahu v Knowledge Graphu bude mít také AI Influencer.

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Back to top button