DopravaŠvýcarskoUdržitelná dopravaŽeleznice

Vlakem přímo do Švýcarska

Do Curychu, největšího města Helvétské konfederace, lze z Česka pohodlně dojet přímým vlakem z Prahy. Cestování po železnici je šetrnější k životnímu prostředí, ale hlavně je možné se během cesty vyspat a načerpat síly: mezi Prahou a Curychem jezdí noční vlaky se spacími vozy.

Lůžkové kupé. Foto: České dráhy
Lůžkové kupé. Foto: České dráhy

Večer v Praze nastoupíte, ulehnete a ráno odpočatí a nasnídaní vystoupíte v Curychu. Odtud můžete po místní železniční síti, která je patrně nejdokonalejší na světě, pokračovat do kterékoli švýcarské destinace. Ideálně s jízdenkou Swiss Travel Pass, která opravňuje k jízdě vlakem, autobuse, lodí či lanovkou.

Noční spoje z Prahy do Curychu jezdí po dvou trasách: přes České Budějovice rakouský Linec jezdí vlak s lůžkovými vozy a přes Německo vlak s vozy lůžkovými a lehátkovými. Je možné také

Přes Rakousko

Přímý lůžkový vůz Praha – Linec– Innsbruck – Buchs SG – Sargans – Curych (vlak EC337 „Jižní Expres“) odjíždí ze stanice Praha hlavní nádraží v 18:21 hodin a v Curychu (Zürich HB) je ráno v 8:20 h. Tento spoj je vhodný pro cestu do východní části Švýcarska. Stanice Buchs SG a Sargans je ideálním výchozím bodem pro cesty do hor v kantonu Graubünden, ze stanice Sargans navazují přípoje do Churu, Davosu a Svatého Mořice. Lze odtud také přestoupit na slavnou Rhétskou dráhu s panoramatickými vlaky Bernina Express a Glacier Express.

Přes Německo

Přímý lůžkový a lehátkový vůz Praha – Drážďany – Lipsko – Basilej – Curych (vlak EN458) odjíždí ze stanice Praha hlavní nádraží v 18:26 hodin. Spoj je vhodný pro cesty do severní části Švýcarska, do Basileje a Curychu.

Vagony, kupé a služby

Lůžkové vozy nabízejí 2 úrovně ubytování (kategorie Economy a Deluxe) v oddílech pro jednoho (single), dva (double) nebo tři (triple) spolucestující. Kupé Economy jsou vybaveny umyvadlem a toaletní skříňkou, kategorie Deluxe nabízí v každém oddíle i vlastní WC a sprchu. Cestující z kategorie Economy mají k dispozici WC a sprchu na konci vagonu.

Každý cestující najde po nástupu povlečené lůžko s polštářem a prošívanou dekou. V ceně přepravy je snídaňový a hygienický balíček a také 0,5 l lahev neperlivé vody. V lůžkových vozech není bohužel povolena přeprava psů. V každém se o cestující stará průvodce, který má na starosti čistotu ve voze, dodržování nočního klidu a ráno servíruje snídaně přímo do kupé. U průvodce lůžkového vozu je možné zakoupit drobné občerstvení, teplé a studené nápoje, a dokonce i malá teplá jídla.

Jízdenky

České dráhy nabízejí pro cestu do Švýcarska takzvané Včasné jízdenky. Jízdenka z Prahy do Curychu ve 2. třídě, včetně lůžkového příplatku (3místné kupé, Economy) se cena pohybuje od 940 Kč (36 eur). Stejná cesta, vč. Lůžkového příplatku v 3místném kupé Deluxe (s vlastním WC a sprchou) stojí od 1462 Kč (56 eur). Skupiny od 6 osob mají zvýhodněnou cenu. Jízdenky lze zakoupit až 3 měsíce před odjezdem.

Jízdenky lze koupit na e-shopu Švýcarských drah, ale také na eShopu Českých drah nebo osobně na mezinárodní pokladně. Aktuální jízdní řád najdete na webu Českých drah.

Pro další cesty po Švýcarska lze využít klasickou jízdenku nebo síťovou jízdenku Swiss Travel Pass. Včasná jízdenka pro Švýcarsko platí i na denní spoje Český drah.

Bratislavská varianta

Kdo to má blíže do Bratislavy nebo Vídně, může využít ranní přímý spoj vlakem Railjet xpress RJC na trase Bratislava hl.st. – Wien Hbf. – Innsbruck Hbf. – Sargans – Zürich HB a zpět. V tomto spoji se mohou těšit na jízdu rychlostí až 230 km/h a komfortní vozy 1. třídy, 2. třídy a třídy Business. Vlak je vybaven místy pro cestující s vozíčkem, rodiny s kočárkem nebo cestující s vlastním kolem, a je v něm řazen restaurační vůz. Vlak každý den vyjíždí z Bratislavy v 6:08 h, v 7:28 h je ve Vídni (Wien Hbf.) a do Curychu dorazí vždy odpoledne v 15:20 h. Speciální jízdenky Europa Expres ÖBB a Europa Expres SBB lze pořídit již od 39 eur. Aktuální informace o spojení z Bratislavy najdete na webu .

 

Ukázat další

Související články

Back to top button