Veletrh ITEP Plzeň předvedl aplikaci, která ukazuje méně vytížené krásy přírody
Aplikaci, která vznikala ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny, správami všech národních parků a CzechTourismem, si za půl roku, kdy funguje, stáhlo 30 000 lidí. Je zdarma na Google Play a App Store.
“Teď je v ní přes 330 výletů a nové trasy stále přibývají. Výlety jsou plánovány do míst, kde vyšší návštěvnost nemá negativní vliv na okolní prostředí a aplikace tak vede uživatele k udržitelnému cestování s ohledem na ochranu přírody,” uvedl Mejstřík. Nově je tam přes 1200 zajímavostí a téměř 1000 vědomostních kvízů ke všem druhům rostlin a zvířat, zpracovaných zábavnou formou.
Plzeňský kraj, destinační společnosti a NPŠ se podle vedoucí krajského oddělení cestovního ruchu Ilony Šnebergerové snaží overturismu předcházet a turisty směřují na jiná, ještě ne zcela objevená místa. “Třeba dálková pěší Zlatá stezka, která je záměrně vedena v podhůří Šumavy,” uvedla. Podle Jana Kroupara, vedoucího krajského oddělení ochrany přírody, se zájem turistů často soustředí na několik známých atraktivních míst, což vede k jejich přetíženosti, mnohdy i poškozování. Jde například o šumavské oblasti kolem Železné Rudy, Modravy a Prášil. “Přitom řada návštěvníků ani netuší, že často jen o kousek vedle je stejně krásné, mnohdy i krásnější místo, kde by si mohli užít volný čas mnohem klidněji,” uvedl. Aplikace, která se na usměrnění a rozptýlení návštěvníků zaměřuje, je podle něj správným směrem.
EPU učí turisty cestovat tak, aby se k přírodním lokalitám chovali šetrně, a představuje jejich vzácné a chráněné rostliny a živočichy. Do aplikace je možné také nahrávat tipy na výlet. Poslední jsou tři novinky, které v Plzeňském kraji doporučují ochránci přírody z NPŠ – trasu z Nýrska na hrad Pajrek, z Annína do Podlesí a v okolí Strašína.
Newsroom TTG / ČTK