Chorvatsko získalo uznání za úspěchy v oblasti udržitelného rozvoje cestovního ruchu
Nedávné reformy Chorvatska v oblasti řízení udržitelného rozvoje cestovního ruchu, které vytvořily legislativní a strategický rámec pro řízení cestovního ruchu, byly uznány jako příklad osvědčených postupů pro rozvoj cestovního ruchu pro ostatní evropské a světové destinace.
To potvrdil i nejvýznamnější evropský autoklub ADAC, který předal chorvatské ministryni cestovního ruchu a sportu Nikolině Brnjac za její angažovanost v oblasti rozvoje udržitelného cestovního ruchu Kristoforovu medaili.
“Děkuji ADAC za uznání významu tohoto zákona, jakož i veškerého úsilí, které vláda Chorvatské republiky vynaložila na vytvoření strategického a legislativního rámce pro rozvoj udržitelného cestovního ruchu v Chorvatsku. Toto ocenění potvrzuje, že směřování k udržitelnému cestovnímu ruchu je správným a jediným směrem, o který bychom měli usilovat,” zdůraznila Brnjac a dodala, že zákon o cestovním ruchu v Chorvatsku, které je první zemí, jež takový zákon přijala, umožňuje řízení rozvoje cestovního ruchu založené na datech, jehož cílem je zajistit ochranu zdrojů a příjemnější pobyt turistů, ale také lepší kvalitu života místních obyvatel v turistických destinacích.
Kristoforova medaile ADAC je významným oceněním, kterým německý autoklub vyjadřuje vděčnost svým partnerům za dlouholetou úspěšnou spolupráci, a rozhodnutí udělit medaili ministryni Brnjac přijalo předsednictvo ADAC jako poslední z řady uznání pro Chorvatsko jako lídra v oblasti udržitelného cestovního ruchu.
Konkrétně inovativnost a význam chorvatského zákona o cestovním ruchu ocenila Světová organizace cestovního ruchu (UN Tourism, dříve UNWTO), zatímco celá chorvatská reforma rozvoje cestovního ruchu došla uznání od Evropské komise. Ta ve strategickém dokumentu EU pro rozvoj cestovního ruchu “Transition Path for Tourism” uvedla Chorvatsko jako příklad dobré praxe jak v kontextu přijaté Strategie rozvoje udržitelného cestovního ruchu do roku 2030, tak i z hlediska zajištění finančních prostředků na realizaci reformy prostřednictvím NPOO (Národní plán obnovy a odolnosti).
“Jsem nesmírně ráda, že Chorvatsko je ve světě uznáváno jako lídr v rozvoji udržitelného cestovního ruchu a že jsme jednou z mála zemí, které mají tento druh zákona o cestovním ruchu, který umožňuje každé destinaci rozvíjet se směrem k udržitelnosti na základě přesných údajů, a že naše příklady a osvědčené postupy budou sloužit jako vodítko pro rozvoj cestovního ruchu v dalších evropských a světových destinacích,” řekla ministryně Brnjac.
Newsroom TTG