ChorvatskoKam jet?NovinkyUdržitelná turistikaZahraničí

Chorvatsko s dobrými čísly

Zastoupení Chorvatského turistického sdružení pro Českou a Slovenskou republiku uspořádalo koncem minulého týdne tiskovou konferenci, během níž seznámilo přítomné novináře s výsledky turistického ruchu Chorvatska v období od ledna do listopadu 2023.

Foto: Alexandar Gospič

Od začátku roku do listopadu 2023 zaznamenalo čtyřmilionové Chorvatsko 20,2 milionu turistických příjezdů a 107,8 milionu přenocování, což je srovnatelné s rekordním rokem 2019 před pandemií. K tomuto úspěchu nemalým podílem přispěli také turisté z České republiky, kteří v daném období uskutečnili 835 tis. příjezdů s přenocováním 5,5 milionu.

„Česká republika tradičně patří k nejvýznamnějším zdrojovým trhům chorvatského cestovního ruchu a jsme velmi rádi, že pro české turisty si Chorvatsko dlouhodobě udržuje pozici mezi nejžádanějšími destinacemi nejenom pro letní dovolenou. Přijíždějí zejména rodiny s dětmi, a to v letních měsících v době prázdnin, ale v posledních letech se Chorvatsko stále více stává populární i mezi návštěvníky, kteří mají v oblibě aktivní trávení dovolené mimo hlavní sezonu,“ informoval Miodrag Mlačić, ředitel zastoupení Chorvatského turistického sdružení pro Českou republiku a Slovensko.

Foto: Boris Kacan

Češi a jejich preference v Chorvatsku

TOP regiony 1. Splitsko-dalmatský, 2. Istrijský, 3. Zadarský, 4. Přímořsko-goranský, 5. Šibenicko-kninský, 6. Dubrovnicko-neretvanský

TOP destinace 1. Umag, 2. Vir, 3. Biograd na Moru, 4. Medulin, 5. Baška Voda, 6.Poreč

Průměrný počet přenocování Čechů v Chorvatsku je 6,6 dne a preferované ubytování jsou objekty v soukromí, hotely a kempy. K hlavním lákadlům samozřejmě patří moře, příroda a námořní turistika. Chorvatsko se právem řadí mezi TOP destinace pro námořníky. Neuvěřitelná členitost pobřeží, stovky ostrovů, chráněných kotvišť a dobře vybavených marin na každém rohu přitahují do Chorvatska tisíce jachtařů ročně. A jak zaznělo na tiskové konferenci, Chorvatsko cílí v České republice jako destinace s bohatou a různorodou nabídkou, podporuje růst víkendových pobytů v předsezonním a posezonním období. Trendem je obliba kempů nové generace.

Tisková konference se uskutečnila v pražském hotelu Jalta na Václavském náměstí. Na snímku Luděk Hladiš, ředitel společnosti Aviareps pro Českou republiku a Slovensko, společně s Miodragem Mlačićem, ředitelem zastoupení Chorvatského turistického sdružení pro Českou republiku a Slovensko. / Foto: Vlaďka Bratršovská

Chorvatsko je tak rájem pro ty, kteří chtějí spojit dovolenou u moře s aktivním odpočinkem. Chorvatsko zároveň cílí na udržitelný cestovní ruch s vizí do roku 2030 být konkurenceschopnou, inovativní a bezpečnou zemí s rozpoznatelnou identitou a kulturou, zemí zachovalých zdrojů, kvalitních životních podmínek a rovných příležitostí pro všechny. Chorvatský přístup k udržitelnému aktivnímu cestovnímu ruchu je pozoruhodným příkladem pro ostatní destinace. Díky ochraně přírodních krás, podpoře ekologických aktivit a zapojení místních komunit nabízí Chorvatsko aktivním cestovatelům jedinečné a zodpovědné zážitky. Udržitelnost zajišťuje, že se budoucí generace budou moci i nadále těšit z úchvatné krajiny této země, a zároveň podporuje povědomí o životním prostředí po celém světě.

Vlaďka Bratršovská

 

Ukázat další

Související články

Back to top button