Jižní TyrolskoKam jet?TOPUdržitelná turistikaZahraničí

Jak i bílá zima může (krásně) zelenat. V Eggenském údolí

Až budete vymýšlet první zimní dovolenou, zkuste tentokrát začít malinko jinak. Udržitelně, rozumně, s jistou odpovědností. A za pravlast tohoto přístupu, nyní možná trochu předimenzovaného, já vím, se dá označit Jižní Tyrolsko, nejsevernější italská provincie.

Foto: IDM

Nejdřív průkopníkem a teď vzorem je Eggental/Val d´Ega, údolí východně od metropolitního Bolzana. Nabízí nádherné přírodní kulisy Dolomit, přírodní a kulturní památky UNESCO, to se předpokládá samo sebou. K tomu nejvyšší třídu gastro i wellness zážitků, charakteristických pro celé Jižní Tyrolsko. Rozvoj regionu provází zajímavý příběh a naplňuje ho smysluplná filozofie. Tak jedééém! Až na poslední půlhodinku z Česka povětšinou po dálnici (Mnichov, Innsbruck, Brixen, Bolzano), poctivých sedm až osm hodin.

Foto: IDM

Tam, kde vládne otec sněžných děl

Georg Eisath, otec sněžných děl a zakladatel teď největší společnosti na jejich produkci Technoalpin, někdy v devadesátých letech koupil většinu licencí na lanovky v chátrajícím středisku kousek od svého domova pod rozeklaným masivem Rosengarten. Tehdy převzal rodinný hotel a jezdil tu jediný vlek Paolina. Jenže od té doby sem zainvestoval už skoro padesát milionů eur a stvořil Carezzu, kterou pojmenoval podle tamního jezera. Teď už vyhlášený resort s unikátním systémem zasněžování pomocí GPS a naprogramovaných zasněžovacích oken. Plnou salvu 200 děl dokážou spustit do pěti minut… když správně klesne teplota.

Zdejší největší nádrž Jižního Tyrolska obsahuje 130 000 m3 vody a v létě umožňuje přirozené proudění vody. „Příležitost řídit tuhle krásnou a nedotčenou oblast znělo jako výzva i obohacující příležitost,“ vzpomíná teď, kdy už většinu starostí předal synovi Florianovi, bývalému závodníkovi světového poháru, který má na kontě i třetí místo z obřího slalomu v nedaleké Alta Badii.

Foto: IDM

Král Laurin a princezna Ester jsou tady doma

Jezdit můžete na 90 km sjezdovek ve dvou areálech. Carezza nabízí dva větší kopce, jeden se sjezdovkou Pra di Tori a druhý s lanovkou krále Laurina do skály u Kölner Hütte ve výšce 2337 metrů, kterou navrhl známý architekt Werner Tscholl. Vyrostla za covidu. „Nechtěli jsme čekat, co bude,“ komentují tehdy nejisté sezony oba Eisathové. Propojení obstarají delší mírnější údolní magistrály s dětskými snowparky a nezvyklou kulisou opuštěných stromů, vytvářejících charakter krajiny. A pak je tu strmější Obereggen, propojený s trentinským Pampeagem u Predazza na konci Val di Fiemme. Děti tu najdou Yetiland nebo sáňkařský Alpine Coaster. Atrakcí a motivačním cílem tu zůstává Latemar Ronda, projetí šesti nejlepších sjezdovek Oberholz, Maierl, Pala di Santa, Torre di Pisa, Agnello a Five Nations, celkem napočítáte 48 km.

A nemusíte pořád jen vyvádět na lyžích… Tedy sjezdovkách, máme přece i běžky nebo skialpy. Jistou diverzifikaci horských aktivit tu doporučují i z důvodu udržitelnosti. Co tedy zkusit vydat se na sněžnice nebo obyčejnou procházku do lesa a po kopcích i na sněhu zrovna tady. Vězte, že zříte zimní krajinu zase z jiné perspektivy, a to přece stojí za to.

Eggental zabírá 200 km2, z čehož 70 % tvoří lesy. Hustota zalidnění je 40 obyvatel na 1 km2 a nabízí 5000 lůžek, tedy 24 na 1 km2. Žádné davy! Bydlí se tu v 17 kvalitních hotelích a 140 menších penzionech nebo farmách. A když už zamíříte i za poznáním do „zeleného“ kraje, zkuste ty nejvíc „eko“. Na špici z tohoto pohledu (i jiných) jsou hotel Natura Pfösl nebo bio bike Steineggerhof. A certifikát „zelená akce“ má i světový pohár v alpském snowboardingu, který se tu letos koná 14. prosince na sjezdovce Pra di Tori. Mimochodem jedna z kabinek tamní lanovky nese jméno Ester Ledecké na počest jejích zdejších dvou vítězství (2015 a 2017). Takové pocty se v celém lyžařském světě dočkal z našinců už jen Bohumír Zeman v Kitzbühlu, kde kdysi vyhrál kombinaci.

Foto: IDM

6, to je výzva pro nadcházející zimu

Za tím vším stojí výjimečná infrastruktura. Čím vším „eko“ se tu můžou pochlubit? Pět vodních elektráren dodává více než pěti tisícům domácností a podniků ekologickou elektřinu bez emisí CO₂. Navíc dvě teplárny na biomasu z lesů ve Val d’Ega zásobují více než pět stovek odběratelů, čímž ročně ušetří přibližně 1,2 milionu litrů topného oleje. Lyžařské středisko Carezza a čtyři hotely se připojily k Alianci pro klimatickou neutralitu 2025. Každoročně měří svou CO₂ stopu a snaží se ji co nejvíce snížit nebo kompenzovat. Sousední areál Obereggen již šestnáct let provozuje certifikovaný systém environmentálního managementu a například při práci na sjezdovkách vysévá vlastní směs semen, aby zachoval biologickou rozmanitost luk. Horská chata Oberholz ve výšce 2096 metrů, vyhledávaná jako architektonický klenot, je vytápěna výhradně geotermální energií.

„Dali jsme si hlavní cíl. Chránit to nejdůležitější, co máme, přírodu. Abychom to dokázali, musíme předejít zbytečné spotřebě energie. Aby i můj syn, až mu bude třicet, byl pyšný na to, co tady děláme,“ dodává Florian Eisath.

Pro povzbuzení motivace převzetí zdejšího pohledu na život slouží i aktuální Zimní výzva, pro jejíž naplnění musíte splnit šest úkolů v deseti dnech (do března). Zaprvé vyrazte z Obereggenu na Reiterjoch k „Oku Dolomit“, umělecké instalaci nabízející pohledy do všech stran. Zastavte se na chatě Oberholz, to máte kousek. Vyfoťte dvojitý vrchol Rosengarten a Latemaru ve večerním růžovém nasvícení. Vyjeďte novou lanovku krále Laurina až dovnitř skály. A se svým guest passem, který dostanete zdarma při ubytování, jezděte po údolí skibusem. Na závěr si ještě dejte jihotyrolské jídlo v některé z horských chat, to už je za odměnu, že? Pak pošlete fotografie na Instagram s hashtagem #enjoyeggental a těšte se na výhru!

Tomáš Nohejl

Ukázat další

Související články

Back to top button