Kam jet?NěmeckoTOPUdržitelná turistikaZahraničí

Feel Good – udržitelné cestování v Německu 1

Objevte zelenou stránku Německa jako turistické země! Zveme vás na cestu za poznáním – za větší udržitelností, větší radostí a opravdovými zážitky. Udržitelná dovolená šetří přírodní zdroje, posiluje mezikulturní porozumění a podporuje regionální podniky. Mnoho turistických destinací a poskytovatelů služeb v Německu se k tomuto cíli hlásí a vytváří stále více nabídek, které šetří zdroje a jsou prospěšné jak pro životní prostředí, tak pro hostitele a jejich hosty.

Berlín: projížďka na kánoi protipovodňovým příkopem / Foto: © visitBerlin / Philip Koschel

V roce 1994 byl ve Freiburgu otevřen první Plus Energy House, tedy budova, která vyrábí více energie, než kolik jí spotřebuje, na světě. Od té doby se německá města neustále rozvíjejí, celé městské čtvrti přicházejí s novými nápady pro klimaticky ohleduplné soužití, zelené oázy zajišťují příjemné městské prostředí, elektromobilita a inovativní trasy činí cestu městem vzrušující a zároveň šetrnou ke klimatu. Podporována je také ochrana kulturního dědictví a obnova historických budov s ohledem na udržitelnost, aby byly zachovány pro budoucí generace.

Nespěchejte, procházejte se nebo projíždějte na kole, nechte se inspirovat kreativními nápady a užívejte si otevřenou multikulturní atmosféru německých měst.

Rodina na cyklostezce podél řeky Vezery / Foto: © DZT / Jens Wegener

Německá města – poznejte je snadno a ekologicky

Vzdát se pro změnu auta? Na dovolené v německých městech se to skvěle hodí, protože se zde můžete z jednoho místa na druhé dostat pohodovou a udržitelnou německou veřejnou dopravou. Ti, kteří dávají přednost sportovnějšímu přístupu, si mohou půjčit kolo a užívat si dobře rozvinuté sítě cyklostezek ve městě i mimo ně. Nouze není ani o parkovací místa pro kola a bikeparky. Stezky pro pěší ve městě, a také turistické trasy jsou spíše odpočinkové mimo dopravní ruch. V některých městech je možné památky objevovat i po vodních cestách na kánoi nebo paddleboardu a přitom být stále v centrudění.

Košík s rebarborou v zahradě / Foto: © Adobe Stock / jokapix

Městské zahradničení – komunitní zahrady

Klasické zahrady s pozemky tvoří obraz německých měst již více než 100 let. V posledních letech se však stále více zeleniny a bylinek pěstuje také přímo v městských centrech. Mezi mrakodrapy a kancelářskými budovami zde vznikají otevřené sousedské a komunitní zahrady, střešní skleníky, vyvýšené záhony a velmi inovativní formy vertikálního zemědělství. To prospívá nejen městskému klimatu a hmyzímu světu, ale také lidem. Vždyť ovoce, zelenina a bylinky rostou čerstvé v jejich bezprostřední blízkosti. Mnohé zahrady se navíc staly útulnými místy setkávání místních obyvatel a hostů.

Lipsko: pár objevuje město na kajaku na kanálu Karla Heineho / Foto: © Getty Images / Tom Werner

Čas na zábavu – Cittaslow v Německu

21 měst v Německu se připojilo k mezinárodní síti Cittaslow. Záměrně staví lidi na první místo a zasazují se o kvalitu života a udržitelnost. Lidé si zde užívají čas pro radost, žijí v rytmu ročních období, oceňují nedotčenou krajinu a tradiční řemesla. A dbají na bezpečnou a kvalitní individuální turistiku, kterou si mohou užívat jak hosté, tak i domácí.

Überlingen u Bodamského jezera / Foto: © Adobe Stock / hanseat

Inovativní fair trade – nakupování v Německu

Kdo si cení regionálních a fair trade suvenýrů, si v Německu přijde na své: Mnoho návrhářů a umělců vyrábí stylové doplňky z lokálních materiálů a za certifikovaných fairtradových podmínek. Umělci, kteří se zabývají upcyklací, využívají materiály a produkty, které by se jinak vyhodily, a s velkou dávkou kreativity jim vdechují nový život. Tím chrání životní prostředí a vytvářejí jedinečné suvenýry. Módní nadšence se smyslem pro udržitelnost potěší prohlídky s průvodcem, které umožňují exkluzivní pohled do místního světa ekologické módy v různých městech.

Více o udržitelnosti v německých městech zde.

 

Ukázat další

Související články

Back to top button