JamajkaUdržitelná turistika

Jamajka klade důraz na odolnost a udržitelnost globálního cestovního ruchu

Cestovní ruch musí být odolný a udržitelný, uvedl jamajský ministr cestovního ruchu Edmund Bartlett na Arabian Travel Market, a zmínil zapojení všech subjektů a technologie jako prostředky k dosažení tohoto cíle.

Debata na Arabian Travel Market 2023. Foto: Ministerstvo cestovního ruchu Jamajky

Jamajský ministr cestovního ruchu Edmund Bartlett během panelové debaty v rámci Arabian Travel Market na téma „Strategické plánování udržitelnosti – kde začíná dodavatelský řetězec?“ zdůraznil potřebu zvýšit odolnost a udržitelnost celosvětového cestovního ruchu tím, že se do hodnotového řetězce odvětví zapojí subjekty všech velikostí.

Minister nastínil, jak jamajské ministerstvo cestovního ruchu a další veřejné orgány podporují malé a střední podniky a zároveň je „vedou k odpovědnosti za udržitelné obchodní postupy v souladu s oborovými normami“.

Na všech velikostech záleží

Ministr Barlett připomněl, že „Cestovní ruch, jak víme, stojí na malých a středních podnicích. Ty se na službách a zážitcích, které návštěvníci v destinaci získávají, podílejí z 80 %.“ Dále vysvětlil, jak jsou strategie a politické směřování ministerstva nastaveny právě na podporu malých a středních podniků.

„Vynakládáme značné prostředky na školení a rozvoj kapacit malých subjektů. Za prvé proto, aby byly kreativnější a inovativnější, a za druhé proto, aby byly finančně zajištěné. Proto jsme prostřednictvím jamajské banky EXIM vyčlenili 1 miliardu jamajských dolarů na úvěry malým a středním podnikům,“ vysvětlil ministr cestovního ruchu.

Ministr dále označil technologie za významný nástroj pro posílení odolnosti cestovního ruchu a propojení menších hráčů s většími podniky.

Z farmy rovnou do hotelu

Ministr Bartlett vyzdvihl úspěch iniciativy Agri-Linkages Exchange (ALEX), kterou vyvíjí Fond na podporu cestovního ruchu (Tourism Enhancement Fund, TEF), a dodal: „Založili jsme platformu ALEX, která spojuje malé zemědělce s rozlohou půdy 1–5 akrů (0,4–2 ha) ve vnitrozemských venkovských oblastech s firmami, které dodávají zboží hotelům na celé Jamajce. Celý postup dodávky, včetně ceny, lze spravovat na mobilním telefonu. Produkty se tak dostanou od farmy přímo do hotelu.“

Ministr Bartlett rovněž zdůraznil společnou odpovědnost všech subjektů cestovního ruchu za ochranu životního prostředí a znovu vyzval k založení globálního fondu pro odolnost cestovního ruchu.

„Naším cílem v cestovním ruchu nesmí být nula, ale kladný čistý výsledek. Cestovní ruch musí nyní prokázat, že má plán na zmírnění negativních dopadů, na přizpůsobení se změnám a na obnovu. Podstatné je financování: je třeba zřídit fond odolnosti cestovního ruchu, do nějž by dobrovolně přispívat každý, kdo cestuje,“ poznamenal ministr Bartlett.

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button