Mobilita jako hnací síla udržitelnosti v cestovním ruchu
Skupina Falkensteiner Michaeler Tourism Group (FMTG) jako partner projektu CEOs for Future uspořádala společně s Rakouskými spolkovými dráhami (ÖBB) a Michaelou Reittererovou, generální ředitelkou Boutiquehotelu Stadthalle a mluvčí CEOs for Future, tiskovou konferenci na téma mobility jako hnací síly udržitelnosti v cestovním ruchu.
“Mobilita je v cestovním ruchu základním motorem pro zavedení udržitelnosti a dosažení CO2 neutrality,” říká Michaela Reitterer, mluvčí CEOs FOR FUTURE a generální ředitelka Boutiquehotelu Stadthalle. Podotýká: “V současné době je na trhu již více než deset let. Jako druhé nejdůležitější hospodářské odvětví Rakouska – hned po průmyslu – hraje cestovní ruch a rekreace ústřední roli. Pro snížení emisí CO2 je třeba věnovat zvláštní pozornost příjezdům a odjezdům a také dopravě v rámci prázdninové destinace.” Významná část emisí produkovaných cestovním ruchem je totiž způsobena příjezdem a odjezdem: Z toho 40 % připadá na leteckou dopravu, 32 % na dopravu automobilem a téměř 21 % na ubytování. V roce 2019 cestovalo do Rakouska 70 % hostů autem a jen necelých 10 % přijelo vlakem.
Mezinárodní optimalizace cestování vlakem do a z destinací
Dostupnost vlakem bude mít v budoucnu pro rakouský cestovní ruch zásadní význam. “Cesta vlakem do prázdninové destinace je 50krát šetrnější k životnímu prostředí než letadlem a 30krát “zelenější” než cesta autem,” vysvětluje Klaus Garstenauer, generální ředitel ÖBB Personenverkehr AG. A pokračuje: “Jako ÖBB úzce spolupracujeme s regiony cestovního ruchu v rámci našeho programu ÖBB 360° a vyvíjíme strategie, jak přivést více lidí do míst jejich dovolené způsobem šetrným k životnímu prostředí.” Program ÖBB 360° se zaměřuje na kyvadlovou dopravu Postbus a kyvadlovou dopravu na nádraží, protože “poslední kilometr” z cílové stanice do hotelu nebo ubytování vyžaduje odpovídající infrastrukturu. K tomu jsou nezbytné místní koncepce mobility a nabídky “od dveří ke dveřím” ve spolupráci s dopravními svazy, organizacemi cestovního ruchu, hotely a starosty měst a obcí. Otmar Michaeler, generální ředitel Falkensteiner Michaeler Tourism Group (FMTG), rovněž vidí změnu v chování cestovatelů: “Poptávka po možnostech cestování šetrných k životnímu prostředí roste. Chceme-li posílit rakouský cestovní ruch do budoucna, musíme jednat hned a společně vytvořit atraktivní nabídky.”
Rozšíření koncepcí místní mobility je důležité
V rámci programu ÖBB 360° dochází také k první spolupráci mezi obcemi a železnicí: obce si objednávají nabídky ÖBB First- a Last-Mile a ÖBB je realizují s partnery. “Dovolená začíná cestou,” říká Michaeler a vysvětluje: “K tomu je nutná úzká spolupráce mezi hotely, dopravními podniky, organizacemi cestovního ruchu a regiony. V centru pozornosti je vždy host, kterému chceme zpříjemnit cestování stejně jako zbytek dovolené.” Příklady, které zkušený odborník na cestovní ruch uvádí, zahrnují snadné možnosti rezervace, komplexní služby kyvadlové dopravy, ucelené koncepty mobility přímo na místě, speciální hotelové ceny pro ekologicky šetrné cestování, ale také zlevněné jízdenky na vlak při rezervaci v partnerském hotelu. “Před několika měsíci jsme udělali první krok a zavedli zelenou sazbu Falkensteiner, která odměňuje cestování ekologicky šetrnými dopravními prostředky poukázkou v hodnotě 30 eur,” říká Michaeler. “Dalším důležitým projektem v rámci naší ofenzivy mobility je Klimaberg Katschberg, jehož cílem je dosáhnout do roku 2030 CO2 neutrality. Zde chceme společně s partnery v regionu a společnostmi zabývajícími se mobilitou, jako jsou ÖBB, rozvíjet celkovou koncepci mobility šetrnou k životnímu prostředí.”
Zlepšení informovanosti hostů v hotelovém průmyslu
Digitalizace může zjednodušit udržitelné cestování. Hosté mohou prostřednictvím svých chytrých telefonů snadno a rychle získat přístup k informacím a nabídkám týkajícím se udržitelného cestovního ruchu, stejně jako k veřejné dopravě, půjčovnám elektrokol, sdílení automobilů a/nebo službám kyvadlové dopravy. Proto je nutné urychlit rozšiřování širokopásmového připojení, zejména ve venkovských oblastech. “Udělat z Rakouska udržitelnou turistickou destinaci budoucnosti je pro nás v CEOs FOR FUTURE důležitým zájmem. Chceme jednat rychle a utvářet budoucnost pro hospodářství a společnost,” řekl Karl Kienzl, předseda CEOs FOR FUTURE.”
FAKTA – Cestovní ruch jako významný ekonomický faktor a zaměstnavatel
V roce 2021 bylo v Rakousku zaznamenáno 79,56 milionu přenocování v rakouských ubytovacích zařízeních a 22,14 milionu příjezdů domácích a zahraničních návštěvníků. V roce 2019 (před zahájením programu covid) to bylo dokonce 152 milionů přenocování. Tato úroveň se očekává i v roce 2022. Podle údajů Statistik Austria utratili domácí a zahraniční hosté v Rakousku v roce 2019 téměř 38 miliard eur, což odpovídá 7,6 % hrubého domácího produktu (HDP). Cestovní ruch je tedy pro Rakousko velmi důležitým ekonomickým faktorem. Kromě toho je cestovní ruch jedním z největších zaměstnavatelů v zemi. Podle zprávy Tourism Austria bylo v roce 2019 v cestovním ruchu zaměstnáno více než 200 100 zaměstnanců na plný úvazek. Vezmeme-li v úvahu zaměstnanost, kterou cestovní ruch přímo a nepřímo vytváří ve všech odvětvích hospodářství, stoupne toto číslo na přibližně 313 700 zaměstnaných osob. V roce 2019 se cestovní ruch podílel na celkové zaměstnanosti v Rakousku 7,9 %.
O CEOs FOR FUTURE
CEOs FOR FUTURE je nezisková organizace, která podporuje a urychluje udržitelnou transformaci směrem k ekonomice a společnosti bez fosilních paliv, šetrné k životnímu prostředí a zdrojům. Wolfgang Anzengruber je ambasadorem podnikatelské platformy C4F.
Platforma C4F Generations se zaměřuje na dialog a výměnu zkušeností na rovnoprávném základě, jakož i na propojení generálních ředitelů a vedoucích pracovníků s mladými lidmi (učni, zaměstnanci, mládežnické organizace). Doris Schmidauerová je ambasadorkou platformy Generations. Více informací naleznete na www.ceosforfuture.at.
O skupině Falkensteiner
FMTG – Falkensteiner Michaeler Tourism Group je jednou z předních soukromých společností v oblasti cestovního ruchu v šesti evropských zemích. Pod svou hlavičkou sdružuje divize Falkensteiner Hotels & Residences, která v současnosti disponuje 27 čtyř- a pětihvězdičkovými hotely, 3 apartmánovými komplexy a prémiovým kempem, FMTG Development, FMTG Invest a poradenskou společnost v oblasti cestovního ruchu Michaeler & Partner.