DopravaMěsta & regiony ČRNovinkyPrahaUdržitelná doprava

Prague City Tourism vydává novou edici suvenýrů s unikátním designem dlaždic pražského metra

Prague City Tourism vydává novou edici kultivovaných suvenýrů s unikátním designem ikonických tvarových obkladů, které mohou cestující spatřit na lince stanice metra A.

Foto: PCT

Společnost chce propagovat pražské metro nejen jako ekologickou variantu dopravy, ale také jako designový prostor, který odráží specifickou identitu metropole. Spoluprací s českým designérem Petrem Novague společnost navazuje na strategickou podporu českých a lokálních tvůrců. Samotné dlaždice a suvenýry v tomto nezaměnitelném designu mají nyní zájemci možnost zakoupit buď v e-shopu, nebo v kamenné prodejně Prague City Tourism v přízemí Staroměstské radnice. 

Odteď si mohou zájemci pořídit originální dárek z Prahy inspirovaný motivy pražského metra a originálním dílem českého designéra a výtvarníka Jaroslava Otruby. Ten se v 70. letech podílel na obložení stěn v pražském metru na lince A, ke kterému využil náročnou technologii takzvaného eloxování. Dlaždice se staly op artovou ikonou a dodnes nepřestávají fascinovat cestující. 

Foto: PCT

“Pražské metro je světově unikátní svými architektonickými a designovými prvky a jeho stanice jsou jedny z nejfotogeničtějších v Evropě,” komentuje záměr místopředsedkyně představenstva Prague City Tourism Jana Adamcová a zároveň dodává: “Jsme nesmírně rádi, že můžeme pražské metro propagovat nejen jako ekologický způsob dopravy, ale exkluzivně nabízet jeho kultovní design návštěvníkům Prahy v podobě jedinečného dárku.” 

Designér Petr Novague vytvořil rámový systém, do něhož lze hliníkové obklady různě sestavovat a získat skutečně unikátní umělecký kus. Základním prvkem je však Otrubův ikonický obkladový čtverec. Jedná se o delikátní techniku povrchové úpravy barvení hliníku organickými barvami. Intenzita barvy a samotný odstín se pak odvíjí od přesné délky barvení.

„Kvalita v designu souvisí s nadčasovostí, dnes je to díky lidem z marketingu nadužívané slovo, ale pro nás designéry je to meta. Když jsme s kolegy před časem začali spolupráci s Vítězslavou – dcerou architekta Jaroslava Otruby – měl jsem nepopsatelnou radost. Jeho dílo je zcela nezpochybnitelně nadčasové. Navrhl jsem kolekci předmětů, od drobných tiskovin až po zarámované instalace na stěnu tvořených z jeho metro obkladů. Vše s cílem připomenout jeho ikonické ztvárnění kombinace kruhu a čtverce,“ říká designér Petr Novague. 

Do první edice věnované pražskému metru společnost zařadila vedle samotných dlaždic i pohlednice, knižní záložky, plakáty nebo magnetky s motivy ikonických tvarových obkladů v metru. Nové suvenýry bude možné pořídit v nové oficiální prodejně Prague City Tourism v přízemním prostoru Staroměstské radnice. Kromě této edice dárků zde zájemci mohou již tradičně pořídit také další kultivované kousky od lokálních a českých producentů. Mezi dlouhodobě oblíbené patří například luxusní zápisníky ilustrované Michalem Bačákem nebo pohlednice z rodinné manufaktury Bohemian Papers.

Newsroom TTG 

Ukázat další

Související články

Back to top button